Aktif-Empatik Dinleme Ölçeği'nin (AEDÖ) Türkçe güvenirlik ve geçerliği
Turkish reliability and validity of Active-Emphatic Listening Scales (AELS)
  1. Tez No: 817329
  2. Yazar: HANDAN ÖZÇILNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Psikoloji, Nursing, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
AKTİF-EMPATİK DİNLEME ÖLÇEĞİ TÜRKÇE GÜVENİRLİK ve GEÇERLİĞİ (Yüksek Lisans Tezi) ÖZET Amaç: Bu araştırma,“Aktif-Empatik Dinleme Ölçeği'nin Türkçe güvenirlik ve geçerliğinin test edilmesi amacı ile yapılmış metodolojik bir araştırmadır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Hemşirelik Fakültesi'nde öğrenim gören Mayıs-Haziran 2023 tarihleri arasında araştırmaya katılmaya gönüllü olan 405 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aşamasında, Tanıtıcı Bilgi Formu, Aktif-Empatik Dinleme Ölçeği, İletişim Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, korelasyon katsayısı, madde analizi, bağımsız gruplar için iki yönlü t testi, Cronbach Alfa katsayısı, test-tekrar test analizi, Hotelling T² analizi, kapsam geçerlik indeksi, doğrulayıcı faktör analizi ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25,0 programı ve AMOS 21,0 programları kullanılmıştır. İstatistiksel kararlar p˂0,05 anlamlılık seviyesine göre verilmiştir. Bulgular: Araştırma kapsamında Türkçe güvenirlik ve geçerliği test edilen ”Aktif-Empatik Dinleme Ölçeği“ 11 maddeden oluşan Cronbach Alfa değeri 0,86 olarak hesaplanmış bir ölçektir. Araştırmaya katılan hemşirelik öğrencilerinin yaş ortalaması 21,23±2,46 olarak hesaplanmıştır. Ölçekte yer alan Madde 11 ”Başkalarına beden dilimle dinlediğimi gösteririm“ (5,87±1,16) en yüksek puan ortalamasına sahip iken, Madde 5 ”Başkalarına söylediklerini hatırlayacağıma dair güvence veririm" (4,88±1,10) en düşük puan ortalamasına sahiptir.
Özet (Çeviri)
THE RELIABILITY AND VALIDITY OF THE ACTIVE-EMPATHETIC LISTENING SCALE IN TURKISH (Master Thesis) SUMMARY Aim: This research is a methodological study conducted to test the Turkish reliability and validity of the“Active-Empathetic Listening Scale”. Materials and Methods: This research was carried out with 405 students who volunteered to participate in the research between May and June 2023, studying at the Faculty of Health Sciences, Gülhane Nursing Faculty. In the data collection, Introductory Information Form, Active-Empathetic Listening Scale, and Communication Skills Scale were used. Data were evaluated by number, percentage, mean, standard deviation, correlation coefficient, item analysis, two-way t-test for independent groups, Cronbach's alpha coefficient, test-retest analysis, Hotelling T² analysis, content validity index, confirmatory factor analysis. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25,0 and AMOS 21,0 programs were used to evaluate the data. Statistical decisions were made according to the p˂0,05 significance level. Results: The reliability and validity of the“Active-Empathetic Listening Scale”was tested within the scope of the research. The scale is consisted of 11 items with a Cronbach's alpha value of 0,86. The mean age of the nursing students participating in the study was calculated as 21.23±2.46. Item 11“I show that I listen to others with my body language”(5.87±1.16) in the scale has the highest average score, while Item 5“I assure others that I will remember what they say”(4.88±1.10) has the lowest average score. has.