Masal dinletilerinin yetişkinlerin etkili iletişim becerilerine etkisi
The effect of fairy tale recitals on adults' effective communi̇cati̇on skills
- Tez No: 890720
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İletişim çağı olarak adlandırılan günümüzde kişilerin iletişim becerilerini farklı alanlardan destek alarak geliştirmek mümkündür. Bu alanlardan biri de hikaye ve masal anlatıcılığıdır. Bu çalışmada masal dinletilerinin yetişkinlerin etkili iletişim becerilerine etkisini araştırmak amaçlanmaktadır. Masal dinleme etkinlikleriyle etkili iletişim becerileri arasındaki bağlantı ele alınarak hem literatüre yeni bir çalışma katmak, hem de etkili iletişim becerilerinin kazandırılmasına yönelik disiplinler arası bir çalışma örneği sunmak amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu dinletilere katılmaya gönüllü olan kişiler arasından amaçsal örnekleme yöntemiyle seçilen 30 kadın oluşturmaktadır. Araştırma deseni, deneysel desenlerden tek grup öntest sontest deseni olarak belirlenmiştir. Dinletiler öncesi katılımcılara Atan, Buluş ve Sarıkaya (2017) tarafından beşli Likert tipinde geliştirilen etkili iletişim becerileri ölçeği doldurtulmuştur. Ardından sekiz hafta, haftada 1 saat süren dinletiler gerçekleştirilmiştir. Bu dinletilerde masal anlatımları sonrasında masallardan hareketle etkili iletişim becerilerinin alt boyutları olan egoyu geliştirici dil, aktif dinleme, kendini tanıma/açma, empati ve ben dili boyutları hakkında bilgi verilmiş; masal kahramanlarının iletişimlerinden örneklerle konular desteklenmiştir. Tüm dinletiler sona erdikten sonra etkili iletişim becerileri ölçeği tekrar doldurtularak öntest ve sontest ölçeklerinden aldıkları puanlar karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma demografik özelliklere bağlı olmaksızın yapıldığı gibi; yaş, meslek, sahip olunan çocuk sayısı gibi değişkenlere bağlı olarak da yapılarak öntest -sontest puanlarının farklılaşıp farklılaşmadığına bakılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23.0 paket programından yararlanılmıştır. Veri seti normal dağılım gösterdiği için parametrik testler olan bağımlı gruplar t testi, bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi -ANOVA testlerinden faydalanılmıştır. Ayrıca katılımcılara geri bildirim formu doldurtularak katılımcıların dinletiler hakkındaki düşünceleri sorulmuş, elde edilen tüm bulgular yorumlanmıştır. Katılımcılar dinletiler sayesinde masallara ilgilerinin arttığını ve yetişkinlerin de masallardan faydalanabildiğini gördüklerini ifade etmişlerdir. Araştırma sonunda elde edilen nicel verilere göre katılımcıların etkili iletişim beceri düzeyleri dinletiler sonrasında anlamlı derecede artış gösterirken, alt boyutlara göre değerlendirildiğinde aktif dinleme dışında kalan boyutlarda ve demografik bilgilere göre anlamlı fark tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In today's era, which is called the age of communication, it is possible to improve people's communication skills by getting support from different fields. One of these areas is story and tale telling.This study aimed to investigate the effects of fairy tale sessions on adults' effective communication skills. The connection between fairy tale sessions and effective communication skills was explored, aiming to contribute to the literature with a new study and provide an interdisciplinary example of an application for enhancing effective communication skills. The study group consisted of 30 women selected through purposive sampling among volunteers for the fairy tale sessions. The research design was determined as a pre-test-post-test single group design. Before the sessions, participants filled out the Effective Communication Skills Scale developed by Atan. Fairy tale sessions, lasting one hour per week for 8 weeks, were conducted. Following the fairy tale sessions, information was given about the sub-dimensions of effective communication skills. These dimensions include ego-enhancing language, active listening, self-disclosure, empathy, and using“I”language. These dimensions were supported based on the interactions of the characters in the stories. After all sessions concluded, the pre-test and post-test scores of participants' effective communication skills were compared. This comparison was made regardless of demographic characteristics and also considering variables such as age, occupation, and the number of children. SPSS 23.0 package program was used for data analysis. The dataset showed a normal distribution. Therefore, parametric tests including dependent samples t-test, independent samples t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA) tests were utilized. Additionally, participants were asked to fill out a feedback form, and their thoughts on the fairy tale sessions were collected and interpreted. Participants stated that their interest in fairy tales increased thanks to the resitals and that they found fairy tales useful for adults as well. According to the quantitative data obtained at the end of the study, participants' levels of effective communication skills showed a significant difference after the fairy tale sessions. When evaluating the data based on sub-dimensions, a significant difference was not found in dimensions other than active listening. Furthermore, no significant difference was found based on demographic information before and after the intervention