Determination of knowledge, attitudes, and practices about breast cancer and screening among female healthcare and non-healthcare workers in Somaliland
Somaliland'da sağlık çalışanı olan ve olmayan kadınlarda meme kanseri ve taramaya yönelik bilgi, tutum ve uygulamaların belirlenmesi
- Tez No: 817330
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL IŞIK ANDSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Somaliland gibi az gelişmiş ülkelerde meme kanserine bağlı ölümler daha yüksektir. Mortaliteyi önlemek için erken teşhis ve tedavi önemlidir. Tanımlayıcı çalışmanın amacı, Hargeisa, Somaliland 'de yaşayan sağlık çalışanı olan ve olmayan kadınların meme kanseri ve taramaya ilişkin bilgi, tutum ve uygulamalarını değerlendirmektir. Veriler 29 Kasım 2022- 20 Nisan 2023 arasında toplanmıştır. Çalışmanın evrenini çalışmaya katılmayı yazılı ve sözlü onam veren 20 yaş ve üstü 300 kadın (Sağlık çalışanı (n=150); sağlık çalışanı olmayan (n=150)) oluşturdu. Verilerin toplanmasında dört bölümden oluşan bir anket kullanıldı. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, parametrik olmayan testler ve Spearman korelasyonu kullanılarak değerlendirildi. Kadın sağlık çalışanlarının çoğunluğu iyi bilgiye ve olumlu bir tutuma sahipti. Ancak kadınların %34,7'si kendi kendine meme muayenesi (KKMM), %22,0'si klinik meme muayenesi (KMM) ve sadece %5,3'ü mamografi yaptırmıştır. Sağlık çalışanı olmayanların ise %36.0'ı iyi bilgiye, %88.7'si olumlu tutuma sahip ve kadınların %8.7'si KKMM, %7.3'ü KMM ve %3.3'ü mamografi çektirmişti. Meme kanseri bilgisi, tutumları ve uygulamaları arasında anlamlı ilişki bulundu. Bilgi puan ortalaması ve pozitif tutumlara sahip olan kadınların tarama yöntemlerine katılma olasılığı daha yüksekti. Eğitim, kişisel ya da aile öyküsü olma ile KKMM, KMM ve mamografi taraması yaptırma arasında pozitif yönde korelasyon bulundu. Veriler ışığında her iki grupta yer alan kadınlarda tarama yaptırma farkındalığı yaymak, tarama programlarına yönelik eğitim verilmesi ve eğitimlerin davranış değişikliği yapma durumunun izlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer-related deaths are higher in less developed countries like Somaliland. Early detection and treatment are crucial for preventing mortality. This is a descriptive cross-sectional study aimed to evaluate female healthcare and non-healthcare workers' knowledge, attitudes, and practices regarding breast cancer and screening in Hargeisa, Somaliland. Data were gathered between November 29, 2022, and April 20, 2023. The study's population comprised of 300 females (healthcare workers (n=150); non-healthcare workers (n=150)) aged 20 and over who gave written and verbal consent to participate in the study. A four-part questionnaire was used for data collection. The data were evaluated using descriptive statistics, non-parametric tests, and Spearman's correlation. Most of the female healthcare workers had good knowledge and a positive attitude. However, 34.7% of women performed breast self-examination (BSE), 22.0% had clinical breast examination (CBE), and only 5.3% had mammography. Regarding non-healthcare workers, only 36.0% had good knowledge, 88.7% had a positive attitude, and 8.7% of women performed BSE, 7.3% had CBE and 3.3% had mammography. Significant associations were found between breast cancer knowledge, attitudes, and practices. Those with good knowledge, positive attitudes, and familiarity with screening methods were more likely to practice them. Education and a personal or family history are positively associated with participating in BSE, CBE, and mammography practices. This highlights the need for ongoing education campaigns to spread awareness, encourage the adoption of preventative measures for females in both groups, and track the behavioral changes because of the education.