Sosyoekonomik düzeye göre işitme kaybı olan bireylerin işitme cihazı memnuniyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of hearing aid satisfaction of individuals with hearing loss according to socioeconomic status
  1. Tez No: 817332
  2. Yazar: FAHRİ SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma sosyoekonomik düzeye göre işitme cihazı kullananların memnuniyet düzeyinin SADL anketi ile değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışmaya 6 aydan fazla düzenli olarak işitme cihazı kullanan sensörinöral işitme kaybı bulunan 18-65 yaş arası 100 işitme cihazı kullanıcısı katılmıştır. Anketin faktör analizi yapıldığında, faktör yüklerinin olumlu etki için 0,744 ile 0,854 arasında, kişisel imaj ve görünüm 0,62 ile 0,985 olumsuz özellikler alt boyutu 0,903 ile 0,913 arasında değişirken maliyet alt boyutunun faktör yükü 0,983 olarak bulunmuştur. Yapılan analiz sonuçlarına göre aylık gelir yükseldikçe, eğitim düzeyi arttıkça, cihaz kullanma süresi arttıkça cihazdan memnuniyet artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the satisfaction level of hearing aid users with the SADL questionnaire according to socioeconomic level. 100 hearing aid users between the ages of 18-65 with sensorineural hearing loss who used hearing aids regularly for more than 6 months participated in the study. When the factor analysis of the questionnaire was performed, factor loads for positive effects ranged from 0.744 to 0.854, personal image and appearance ranged from 0.62 to 0.985 for negative features sub-dimension, while factor load for cost sub-dimension was found to be 0.983. According to the results of the analysis, satisfaction with the device increases as the monthly income increases, the level of education increases and the duration of use of the device increases.