Bilateral işitme kaybı olan bireylerde monaural ve binaural işitme cihazı kullanımının aphab ölçeği ile değerlendirilmesi
Evaluation of monaural and binaural hearing aid use in individuals with bilateral hearing loss with the aphab questionnari̇e
- Tez No: 817333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, bilateral işitme kaybı olan bireylerde monaural işitme cihazı kullanım memnuniyetinin, binaural işitme cihazı kullanım memnuniyeti arasındaki olası farkın APHAB ölçeğine göre incelemektir. Çalışmaya 6 aydan fazla düzenli olarak işitme cihazı kullanan sensörinöral işitme kaybı bulunan 18-65 yaş arası 100 işitme cihazı kullanıcısı katılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the possible difference between satisfaction with monaural hearing aid use and satisfaction with binaural hearing aid use in individuals with bilateral hearing loss according to the APHAB scale. 100 hearing aid users between the ages of 18-65 with sensorineural hearing loss who used hearing aids regularly for more than 6 months participated in the study.