Tüketicilerin TOGG marka araçları satın alma niyetlerinin incelenmesi: Bireysel yenilikçilik, çevrecilik ve tüketici etnosentrizmi perspektiflerinden bir araştırma
Investigating consumers' intention to buy TOGG vehicles: A research from the perspectives of individual innovativeness, environmentalism, and consumer ethnocentrism
- Tez No: 817340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KOCAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Elektrikli araçlara olan ilgi düzeyi son yıllarda hem Türkiye'de hem de dünya genelinde giderek artış göstermiştir. 2050 yılı itibariyle dünyadaki elektrikli araç satışının 1 milyarın üzerine çıkacağı öngörülmektedir. Böyle bir artış potansiyeli olan elektrikli araç pazarında yer alabilmek için Türkiye açısından da stratejik bir adım olan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) 2018 yılında altı ortak ile kurulmuş; 2019 yılının sonunda ise Sedan ve SUV model iki elektrikli aracın tanıtımı gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın amacı algılanan kalite, yarar, parasal fayda, çevrecilik ve risk değişkenlerinin, tüketicilerin Togg marka araç satın alma niyetleri üzerindeki etkisini ve bu etkinin tüketicilerin bireysel yenilikçilik ve çevrecilik düzeyleri ile etnosentrik eğilimleri itibariyle farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın ana kütlesini Türkiye'de yaşayan ve araç satın alma gücüne sahip olan kişiler oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılan 467 kişiye çevrim içi olarak anket uygulanmıştır. Araştırma verilerinin analizleri PLS-YEM (Kısmi En Küçük Kareler-Yapısal Eşitlik Modellemesi) yöntemiyle test edilmiştir. Gruplar arasındaki fark analizleri için SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Togg marka araç satın alma niyetini etkileyen faktörlerin sırasıyla algılanan çevrecilik, algılanan yarar ve algılanan kalite olduğu görülmüştür. Ayrıca yüksek yenilikçilerin, yüksek çevrecilerin ve yüksek etnosentrik bireylerin anlamlı şekilde daha yüksek Togg marka araç satın alma niyetine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The level of interest in electric vehicles has increased in recent years both in Turkey and around the world. By 2050, it is predicted that the sales of electric vehicles in the world will exceed 1 billion. Turkey's Automobile Joint Venture Group (TOGG), which is a strategic step for Turkey in order to take place in the electric vehicle market which is a high increase potential, was established in 2018 with six partners. At the end of 2019, two electric vehicles -sedan and SUV- were introduced. The aim of this research is to examine the effects of perceived quality, perceived usefulness, perceived monetary benefit, perceived environment, and perceived risk variables on consumers' intention to buy Togg vehicles; and whether this effect differs in terms of consumers' individual innovativeness, environmentalism levels, and ethnocentric tendencies. The study was carried out using the questionnaire, one of the quantitative research methods. The research population consists of people who live in Turkey and have the power to buy a vehicle. In this research, an online questionnaire was applied to 467, reached through the convenience sampling method. Analysis of the research data was tested with the PLS-SEM (Partial Least Squares-Structural Equation Modeling) method. SPSS 25.0 program was used for difference analysis between groups. As a result, it was found that the factors affecting Togg's purchase intention were perceived environment, perceived usefulness, and perceived quality, respectively. In addition, high innovators, high environmentalists, and high ethnocentric individuals were found to have significantly higher Togg purchase intentions.