Tüketici etnosentrik eğilimleri ve marka kişiliği algısı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi: TOGG ve volvo örneği
Evaluation of the relationship between consumer ethnocentric tendencies and brand personality perception: The case of TOGG and volvo
- Tez No: 893819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR ÖZER CANARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, tüketici etnosentrik eğilimlerinin marka kişilik algıları üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma, yerli ve yabancı iki otomobil markası olan TOGG ve Volvo üzerine odaklanmıştır. Çalışmanın temel amacı, tüketici etnosentrizminin, markaların yetkinlik, heyecan, geleneksellik ve androjenlik gibi kişilik özellikleri üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu belirlemektir. Bulgular, tüketici etnosentrik eğilimleri ile TOGG markasının yetkinlik ve heyecan özellikleri arasında pozitif yönlü anlamlı korelasyonlar olduğunu göstermektedir. Bu durum etnosentrik eğilimleri yüksek olan tüketicilerin yerli marka TOGG'u daha yetkin ve heyecan verici olarak algıladıklarını ortaya koymaktadır. Diğer yandan, Volvo markasının yetkinlik algısı tüketici etnosentrizmi arttıkça azalmakta, ancak geleneksellik özelliği artmaktadır. TOGG markasının androjenlik özelliği ile tüketici etnosentrik eğilimleri arasında negatif bir korelasyon bulunurken, Volvo için bu özellikle ilgili anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. Bu çalışma, tüketici etnosentrik eğilimlerinin yerli ve yabancı markaların kişilik algıları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of consumer ethnocentric tendencies on brand personality perceptions. The research focuses on two automotive brands, the domestic TOGG and the foreign Volvo. The primary aim of the study is to determine how consumer ethnocentrism affects personality traits such as competence, excitement, traditionality, and androgyny in these brands. Findings indicate significant positive correlations between consumer ethnocentric tendencies and both the competence and excitement characteristics of the TOGG brand. This suggests that consumers with high ethnocentric tendencies perceive the domestic brand TOGG as more competent and exciting. On the other hand, as consumer ethnocentrism increases, the perception of competence in the Volvo brand decreases, although its traditionality increases. A negative correlation was found between TOGG's androgyny trait and consumer ethnocentric tendencies, while no significant correlation was observed for Volvo regarding this trait. This study demonstrates that consumer ethnocentric tendencies have a significant effect on the personality perceptions of both domestic and foreign brands.