Tüketicilerin yerli otomobil satın alma niyeti: Teknolojik imaj ve marka bilinirliği bağlamında nitel bir araştırma
Consumers' intention to purchase domestic automobiles: A qualitative research in the context of technological ımage and brand awareness
- Tez No: 928789
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAZIM MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Işık, M. (2025). Tüketicilerin yerli otomobil satın alma niyeti: Teknolojik imaj ve marka bilinirliği bağlamında nitel bir araştırma (Yayımlanmamış yüksek lisans tezi). Sakarya Üniversitesi. Bu tez çalışması, teknolojik ürün imajı ve marka bilinirliğinin yerli otomobil satın alma niyetine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın temel amacı, Türkiye'nin ilk yerli ve elektrikli otomobili olan TOGG'un kullanıcıları arasında teknolojik özelliklerin, marka algısının ve kullanıcı deneyimlerinin satın alma sürecine etkilerini anlamaktır. Bu doğrultuda, yerli üretim bir otomobilin tüketiciler üzerindeki algısını ve satın alma davranışlarına yansıyan etkilerini analiz etmek hedeflenmiştir. Araştırmanın önemi, Türkiye'nin yerli otomobil girişiminin tüketici davranışları üzerindeki etkilerinin anlaşılması ve bu alandaki literatüre katkı sağlamasında yatmaktadır. TOGG, yenilikçi teknolojileri ve çevre dostu özellikleriyle dikkat çeken bir ürün olarak, otomotiv sektöründe yerli ve elektrikli araçların algılanma biçimine dair değerli bilgiler sunmaktadır. Bu bağlamda, araştırmanın sonuçları, yerli otomobil üreticileri ve pazarlama stratejileri geliştiren firmalar için önemli bir rehber niteliği taşımaktadır. Araştırmanın yöntemi, nitel araştırma desenine dayanmaktadır. Veriler, TOGG marka araca sahip olan 15 katılımcı ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Görüşmeler, katılımcıların gönüllülük esasına dayalı olarak çalışmaya katıldığı ve yanıtlarının gizliliğinin sağlandığı bir ortamda gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların verdikleri yanıtlar ses kaydına alınmış, ardından içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Tematik analiz sürecinde, teknolojik gelişmişlik, yenilikçi tasarım, çevre dostu olma, performans, yerli üretim algısı gibi ana temalar ortaya çıkarılmıştır. Araştırmanın bulguları, TOGG'un güçlü bir teknolojik imaja ve olumlu bir marka algısına sahip olduğunu göstermektedir. Katılımcılar, aracın batarya kapasitesi, uzun menzil avantajı, hızlı şarj özellikleri ve kullanıcı dostu teknolojik donanımlarını övgüyle değerlendirmiştir. Aynı zamanda, yerli üretim olmasının tüketicilerde milli gurur yarattığı ve çevre dostu özelliklerinin satın alma niyetini güçlendirdiği tespit edilmiştir. Ancak, fiyat ve performans konularında bazı katılımcıların çekinceleri bulunmaktadır. Sonuçlar, yerli bir elektrikli otomobilin ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabet gücüne sahip olabileceğini ve tüketicilerin yerli üretime yönelik algılarının satın alma kararlarını etkilediğini göstermektedir. Araştırma, yerli otomobil sektöründe marka bilinirliği ve teknolojik imajın rolünü anlamak için önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Işık, M. (2025). Consumers' intention to purchase domestic automobiles: A qualitative research in the context of technological ımage and brand awareness (Unpublished master's thesis). Sakarya University. This thesis aims to investigate the effect of technological product image and brand awareness on the purchase intention of domestic cars. The primary objective of the study is to understand how the technological features, brand perception, and user experiences of TOGG, Turkey's first domestic and electric car, influence the purchasing process. In this context, the study seeks to analyze the perceptions and images created by a domestically produced car and how these factors impact purchasing behavior. The significance of the research lies in its contribution to understanding the consumer behavior effects of Turkey's domestic car initiative and its potential to enrich the literature in this field. As an innovative and environmentally friendly product, TOGG provides valuable insights into how domestically produced and electric vehicles are perceived within the automotive industry. Thus, the findings of the study serve as an essential guide for domestic car manufacturers and companies developing marketing strategies. The research follows a qualitative design. Data were collected through semi-structured interviews with 15 participants who own TOGG vehicles. The interviews were conducted on a voluntary basis, ensuring the confidentiality of the participants' responses. The responses were audio-recorded and later analyzed using content analysis. During thematic analysis, key themes such as technological advancement, innovative design, environmental friendliness, performance, and perceptions of domestic production were identified. The findings reveal that TOGG possesses a strong technological image and positive brand perception. Participants praised features such as battery capacity, long-range advantages, fast-charging capabilities, and user-friendly technological equipment. Furthermore, the domestic production of the car instills a sense of national pride among consumers, while its environmentally friendly features strengthen purchase intentions. However, some participants expressed concerns regarding price and performance. The results indicate that a domestically produced electric vehicle can achieve competitiveness in both national and international markets, and that consumer perceptions of domestic production significantly influence purchasing decisions. This research provides valuable contributions to understanding the role of brand awareness and technological image in the domestic automotive sector.