Hemşirelik öğrencilerinde manevi bakım eğitiminde kullanılan reflekşın (yansıtma) yönteminin manevi bakım algısı ve manevi iyi oluş üzerine etkisi
The effect of reflection method used in spiritual care education in nursing students on spiritual care perception and spiritual wellness
  1. Tez No: 817343
  2. Yazar: BURCU USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY SAĞKAL MİDİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hemşirelik öğrencilerinde manevi bakım eğitiminde uygulanan reflekşın (yansıtma) yönteminin öğrencilerde manevi bakım algısı ve manevi iyi oluş üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma randomize kontrollü ön test-son test düzeninde deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi Manisa ilinde bulunan bir devlet üniversitesinde hemşirelik bölümünde eğitim gören 2.sınıf (müdahale grubu=31, kontrol grubu=32) 63 öğrenci oluşturdu. Müdahale grubuna online manevi bakım eğitimi verildi ve yüz yüze reflekşın öğretim yöntemi uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir eğitim verilmedi. Veriler ön test, müdahale ve son test sonucunda toplandı. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Spiritüel İyi Oluş Ölçeği, Maneviyat ve Manevi Bakım Derecelendirme Ölçeği ve Reflekşın Yöntemine İlişkin Öğrencilerin Algılarını Değerlendirme Formu kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalamasının 20,35±1,27 olduğu ve girişim ve kontrol grubunun tanımlayıcı istatistikleri karşılaştırıldığında, iki grup arasında anlamlı fark olmadığı belirlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effect of the reflex (reflection) method applied in spiritual care education in nursing students on the perception of spiritual care and spiritual well-being in students. Material and Methods: The research is an experimental study in a randomized controlled pre-test-post-test order. The sample of the study consisted of 63 second-year students (intervention group=31, control group=32) studying in the nursing department of a state university in Manisa. The intervention group was given online spiritual care training and the face-to-face reflexive teaching method was applied. No training was given to the control group. Data were collected as a result of pretest, intervention and posttest. Personal Information Form, Spiritual Well-Being Scale, Spirituality and Spiritual Care Rating Scale and Students' Perceptions Evaluation Form on Reflex Method were used to collect data. Results: The mean age of the students participating in the study was 20.35±1.27, and when the descriptive statistics of the intervention and control groups were compared, it was determined that there was no significant difference between the two groups (p>0.05).