Ortaokul yöneticilerinin kullandıkları güç kaynakları ve okulda informel iletişim: Bir ilişkisel tarama modeli
The power sources used by the secondary school administrators and the informal communication level in the school: A relational screening model
  1. Tez No: 817355
  2. Yazar: FATMA YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEF HAKAN TOYTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, 2022–2023 Eğitim–Öğretim yılı Gaziantep merkez ilçeleri Şehitkamil ve Şahinbey'de kamuya ait ortaokullarda çalışmakta olan öğretmen görüşlerine göre, ortaokul yöneticilerinin kullandıkları güç kaynakları ile informel iletişim düzeyi arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmıştır. Nicel bir çalışma olup ilişkisel tarama modeli ile desenlenmiştir. Belirtilen ilçelerde kamuya ait ortaokullarda görev yapan 516 ortaokul öğretmeninin görüşlerine göre, ortaokul yöneticilerinin kullandıkları güç kaynakları ve informel iletişim düzeyi değişkenlerinin arasında birlikte değişimin varlığının söz konusu olup olmadığını belirlenmiştir. Araştırma, araştırmacı tarafından bireysel olarak yürütülmüş olup,“Okullarda Örgütsel Güç Ölçeği”ve“Okullarda İnformel İletişim Ölçeği”kullanılarak veriler toplanıp analiz yapılmıştır. Verilerin analizinde, aritmetik ortalama, frekans, yüzde ve standart sapma değerleri bulunarak iki kategorili değişkenlerin analizi için t-Testi kullanılmıştır. ANOVA analizi ise ikiden fazla kategoriye sahip değişkenlerin analizinde kullanılmıştır. Gruplar arası anlamlı farklılığın ortaya çıkarılması adına Post-Hoc (Tukey) testi, değişkenler arasındaki ilişki düzeyinin saptanması için ise Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin örgütsel güç kaynaklarından karizmatik, yasal, ödül ve uzmanlık gücü alt boyutlarına yönelik algılarının yüksek, zorlayıcı güç alt boyutuna yönelik ise düşük düzeyde algıya sahip oldukları bulgulanmıştır. Katılımcıların informel iletişime yönelik algıları incelendiğinde ise; informel iletişimin“kullanım sıklığı”boyutuna ilişkin algılarının yüksek; informel iletişimin“olumsuz sonuçları”,“olumlu sonuçları”ve“oluşma nedenleri”boyutlarına ilişkin algılarının orta;“kullanılma nedenleri”alt boyutuna yönelik ise düşük düzeyde algıya sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the link between power sources applied by secondary school managers and the level of informal communication, based on the perceptions of teachers teaching in public secondary schools in Gaziantep's Şehitkamil and Şahinbey districts during the school year 2022-23. The study is quantitative in nature and was conducted by using the correlational survey methhodology. Using the opinions of 516 secondary school teachers employed in public secondary schools in the Şehitkamil and Şahinbey districts, it was determined if there is a correlational change between the authority sources applied by superintendents of secondary schools and the degree of informal communication. The researcher conducted the study on an individual basis, and data was collected and evaluated using the“Organizational Power Scale in Schools”and the“Informal Communication Scale in Schools”.Using the proper analytic package, , frequency, arithmetic mean, percentage and standard deviation values were determined. The t-Test was applied for data having two categories, while the ANOVA technique was applied for variables having multiple categories. To identify the groups with a significant difference, the Post-Hoc (Tukey) test was employed and Pearson Correlation Analysis was employed to determine the relationship between each variable. Consequently, the analysis revealed that teachers' perceptions of the sub-dimensions of the organizational power sources, which are legitimate, reward, expert and charismatic power, are high and their perceptions of the coercive power dimension are low. When the teachers' perceptions regarding informal communication are taken into account, it was discovered that their perception of“the regularity of use”is high;“the reasons of occurence”,“ negative results”and“positive results”are medium and“the reasons of usage”is low.