Süper lig düzeyindeki hentbolcularda bench throw ile sıçrama kuvvetinin atış hızı ve isabetine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of bench throw and bounce force on shooting speed and accuracy in super league level handball players
  1. Tez No: 817361
  2. Yazar: ZEYNEP ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, süper lig düzeyindeki erkek hentbolcularda bench throw ile sıçrama kuvvetinin atış hızı ve isabetine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye Hentbol Federasyonu Türkiye Süper Lig 2022-2023 sezonunda yer alan 12 takımda mücadele eden 215 sporcu, örneklem grubunu ise Türkiye Süper Lig 2022-2023 sezonunda yer alan Trabzon Büyükşehir Belediye Hentbol takımında oynayan 33 erkek sporcu oluşturdu. Araştırmada düzenlenmiş ve denetim altında bir ortamda bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini saptama süreci ve bu sürecin sonunda elde edilen dirik bilgi olarak tanımlanan deneysel araştırma ve deneysel araştırma desenlerinden biri olan kontrol grupsuz son test deseni yöntem olarak belirlenmiştir. Araştırma sürecinde örneklem grubuna uygulanan testlerden ve ölçümlerden sağlanan verilerin analizi SPSS (23.0) programı aracılığı ile gerçekleştirildi. Verilerin analizinde öncelikli olarak dağılım örüntüsünün tespit edilmesi ve normallik dağılımını test etmek amacıyla çarpıklık-basıklık normallik analizi yapıldı. İkiden fazla gruba ve değişkene sahip olan boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bench throw kuvvet değeri, dikey sıçrama yüksekliği test değerleri, kol yan atış hızı, atış hızı ve atış isabeti arasındaki farklılık tek yönlü varyans analizi (Anova) testi, normal dağılım örüntüsü göstermeyen“spor yaşı”değişkeni ile ilgili de Anova testinin non parametrik karşılığı olan Kruskal-Wallis testi uygulandı. Tüm testler p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to examine the effect of bench throw on the throwing velocity and accuracy in male handball players at the Super League level. The population of the research consisted of 215 athletes from 12 teams competing in the Turkish Handball Federation's Turkey Super League in the 2022-2023 season, while the sample group consisted of 33 male athletes from Trabzon Metropolitan Municipality Handball team, which participated in the Turkey Super League in the 2022-2023 season. The experimental research design chosen for the study was the post-test only design without a control group, which involves determining the impact of an independent variable on a dependent variable in a controlled and supervised environment. The data obtained from the tests and measurements applied to the sample group during the research process were analyzed using the SPSS (23.0) program. In the analysis of the data, skewness-kurtosis normality analysis was performed initially to determine the distribution pattern and test the normal distribution. One-way analysis of variance (ANOVA) test was used to determine the differences between multiple groups and variables, such as height, body weight, bench throw force value, vertical jump height test values, lateral throwing velocity, throwing velocity, and throwing accuracy. For the variable“years of playing sports,”which did not exhibit a normal distribution pattern, the non-parametric equivalent of the ANOVA test, the Kruskal-Wallis test, was applied. All tests were interpreted at a significance level of p0.05).