II. Mahmut dönemi ıslahatları ve Yeniçeri Ocağının kaldırılması
Reforms of the Sultan Mahmut the second and the abolition of the Janissary corps
  1. Tez No: 817380
  2. Yazar: HACER KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EYİCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
XIX. Yüzyılda batılılaşmanın devletin her alanda hissedilmesinin ve uygulanmasının temelinde, batının ulaşmış olduğu seviyeye gelebilme ve batı gibi düşünebilme düşüncesi hâkimdi. Bu sebeple devletin çeşitli kurumlarında olduğu gibi askeri ve sosyal teşkilatında da yenilikler yapıldı. Bu yeniliklerden biri de II. Mahmut tarafından kaldırılan Yeniçeri Ocağı yerine Asakir-i Mansure-i Muhammediyye'nin kurulmasıydı. Araştırma da bu dönemde yapılan yenilikler hakkında bilgiler verildi. Yeniliklerin sadece askeri ve sosyal alanda meydana gelen bir değişim olmadığı, aynı zamanda idari ve eğitim alanında da meydana geldiği anlatıldı. Osmanlı Devleti'nde II. Mahmut dönemi, çağdaş bürokratik yapıya göre şekillenip geleneksel kuruluşları dışlayarak, merkezi otorite modelini geliştirme yaklaşımıyla oldukça önemli bir dönemi ifade etmekteydi. II. Mahmut Osmanlı tarihinde klasik dönemi kapatıp çağdaş bir dönem başlattı. Bu bakımdan II. Mahmut merkez teşkilatında yapılan değişikliklere ek olarak siyasi ve sosyal amaçlı yurt gezileri yaptı. Devlet kurumlarının ve saraylıların Avrupalılaşması, müzik tarzının yenileşmesi, toplum hayatına yeni kılık kıyafet ve modanın girmesi, Türk ordusunun çekirdeği olan Asakiri Mansure-i Muhammediyye'nin kurulması sağlandı. Mızıka-i Hümayun ve Harbiye okullarının açılması ayrıca öğrencilerin Rüştiyelere gönderilmesi, posta teşkilatının kurulması, karantina uygulamasının geliştirilmesi, ilk nüfus sayımının gerçekleştirilmesi ve donanmada modernleşme adımları atıldı. Tercüme odalarının açılması, otoritenin ayanlarla paylaşıldığı Senedi ittifak, arazilerin kayıt altına alınması, tebaalar arasında eşitlik sağlanması, Takvimi Vekayi'nin çıkartılması, valilerin merkeze bağlanarak maaşlı memur haline getirilmesi sağlandı. 1838 Balta Limanı Anlaşması, Cihadiye adı verilen sikkelerin çıkarılması ve benzeri birçok alanda yenileşmeler yapıldı. Sultan II. Mahmut dönemi ıslahatları, kurum ve kuruluşları batılı temellere dayandırılarak daha esaslı bir sistem haline getirildi. II. Mahmut dönemde yapılan ıslahatlar sonraki dönemlerde yapılacak olan yenileşmelere örnek oldu. Yeni düzenlemelerin nelere mal olduğu ve bunun sonucunda meydana gelen uygulamalardaki zorluklar anlatıldı. Birçok alanda özellikle ordu ve adliyede yenilik yapması halkın olumsuz tutumuna neden oldu.
Özet (Çeviri)
In the 19th century, the idea of being able to reach the level reached by the west and to think like the west was dominant on the basis of the feeling and application of westernization in every field of the state. For this reason, innovations were made in the military and social organization as well as in various institutions of the state. One of these innovations is II. It was the establishment of Asakir-i Mansure-i Muhammediyye instead of the Janissary Corps, which was abolished by Mahmut. In the research, information was given about the innovations made in this period. It was explained that innovations are not only a change in the military and social field, but also occur in the field of administration and education. In the Ottoman State, II. Mahmut period was a very important period with the approach of developing the central authority model by excluding traditional institutions by shaping according to the contemporary bureaucratic structure. II. Mahmut closed the classical period in Ottoman history and started a modern period. In this regard, In addition to the changes made in the central organization, II. Mahmut made country tours for political and social purposes. The Europeanization of state institutions and courtiers, the renewal of the musical style, the introduction of new clothing and fashion into social life, and the establishment of Asakiri Mansure-i Muhammediyye, the core of the Turkish army, were ensured. Steps were taken to open Mızıka-i Hümayun and Harbiye schools, send students to secondary schools, establish the postal organization, improve the quarantine practice, carry out the first census, and modernize the navy. It was ensured that translation rooms were opened, the Sanedi alliance in which the authority was shared with the notables, the lands were registered, equality among the subjects was ensured, the Calendar Vekayi was issued, and the governors were connected to the center and made salaried civil servants. The 1838 Balta Liman Agreement, the issue of coins called Cihadiye, and many similar innovations were made. Sultan II. Mahmut period reforms, institutions and organizations were based on western foundations and turned into a more fundamental system. II. The reforms made during the Mahmut period set an example for the innovations to be made in the following periods. The costs of the new regulations and the resulting difficulties in implementation were explained. The fact that he made innovations in many areas, especially in the army and the courthouse, caused a negative attitude of the public.