Dijital dönüşüm ve yapay zekanın kamu yönetimine etkisi
Impact of digital transformation and artificial intelligence on public administration
  1. Tez No: 817379
  2. Yazar: MUHAMMET ERTUĞRUL KOŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET SALAHADDİN GEZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada yapay zekâ ve dijital dönüşümün kamu yönetimindeki etkileri ortaya konulmak istenmiştir. Yapay zekâ, kamu sektörü kuruluşlarında üretkenliği artırma potansiyeline sahiptir. Otomasyon yetenekleri, devlet kurumlarına karmaşık görevleri basitleştirmede, fazlalıkları ortadan kaldırmada ve artan iş hacmi için verimliliği artırmada yardımcı olmaktadır. Yapay zekanın bu nitelikleri, tedarik zinciri yönetimi, sürdürülebilirlik ve atık azaltma gibi avantajların geliştirilmesi amacıyla kullanılabilmekte ve bu da toplam üretim ve ekonomik faaliyetlerin gelişimi adına önemli bir iyileşme sağlamaktadır. Kamu sektörü, hizmet sunumunu ve devlet süreçlerini iyileştirmeye yönelik çözümler geliştirdikçe karmaşık yapay zekâ teknolojisi ortaya çıkmıştır. Bu olgular çoğunlukla, vatandaşlar, sohbet robotları ve veri analitiği hakkında büyük veri seti gibi hükümetler tarafından sağlanan dijital bilgilere odaklanmaktadır. Son yıllarda büyük veri kümelerinin ve hesaplama gücünün artmasıyla birlikte, algoritmalardan ziyade verilere dayalı yeni yapay zekâ yaklaşımları geliştirilmiştir. Yapay zekâ, kamu hizmetlerini daha verimli hale getirme gücüne sahiptir. Öte yandan yapay zekâ, kamu sektörünün“karar verme”kalitesini iyileştirme potansiyeline de sahiptir. Yapılan çalışmadaki değerlendirmeler özetlendiğinde öncelikli olarak ulusal bir yapay zekâ stratejisinin geliştirilmesi gerektiği, yapay zekâya bağlı oluşabilecek risklerin önlenmesi, çeşitli hukuki düzenlemelerin getirilmesi, BTK ve Tubitak gibi kurumların mevcut yapay zekâ deneyimlerinden istifade edilmesi, yapay zeka ile ilgili inovasyonların teşvik edilmesi ve Ar-Ge yatırımlarına kolaylık sağlanması, uluslararası işbirliklerinin izlenmesi, yapay zeka uygulamaları üzerinde duran Teknopark ve Teknokent gibi oluşumların nitelik ve nicelik açısından geliştirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte üniversitelerde Yapay Zekâ Mühendisliği ilgili bölümlerin daha yaygın hale getirilmesi ve bu alana yönelme niyetinde olan gençlere yönelik olarak istihdam garantili projelerin geliştirilmesi gerekmektedir. Hem yerel hem de merkezi yönetimlerde mutlak suretle yapay zekâ ile ilgili birimlerin oluşturulması gerekmektedir. Son olarak yapay zekâ uygulamalarının kullanımına paralel olarak ortaya çıkması muhtemel toplumsal değişikliklerle ilgili sosyal güvenlik ağları ve diğer tedbirlerin üzerinde durulmasının şart olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effects of artificial intelligence and digital transformation in public administration. Artificial intelligence has the potential to increase productivity in public sector organizations. Automation capabilities help government agencies simplify complex tasks, eliminate redundancies, and increase efficiency for increased throughput. These qualities of artificial intelligence can be used to improve advantages such as supply chain management, sustainability and waste reduction, which provides a significant improvement in the development of total production and economic activities. Complex AI technology has emerged as the public sector develops solutions to improve service delivery and government processes. These phenomena mostly focus on digital information provided by governments, such as a big dataset about citizens, chatbots, and data analytics. With the increase in large datasets and computational power in recent years, new artificial intelligence approaches based on data rather than algorithms have been developed. Artificial intelligence has the power to make public services more efficient. On the other hand, artificial intelligence also has the potential to improve the quality of the“decision-making”of the public sector. When the evaluations in the study are summarized, first of all, it is necessary to determine a national artificial intelligence strategy, to prevent risks that may arise due to artificial intelligence, to introduce various legal regulations, to benefit from the existing artificial intelligence experiences of institutions such as BTK and Tubitak, to encourage innovations related to artificial intelligence and to invest in R&D. It has emerged that organizations such as Technopark and Technokent, which focus on facilitating, monitoring international cooperation, artificial intelligence applications, should be developed in terms of quality and quantity. In addition, it is necessary to make Artificial Intelligence Engineering related departments more widespread in universities and to develop employment-guaranteed projects for young people who intend to turn to this field. It is absolutely necessary to establish units related to artificial intelligence in both local and central administrations. Finally, it has been seen that it is essential to focus on social safety nets and other measures related to possible social changes that may occur in parallel with the use of artificial intelligence applications.