Growth and maturity status of medal-winning young table tennis players
Madalya kazanan genç masa tenisi oyuncularının büyüme ve olgunluk düzeyleri
  1. Tez No: 817384
  2. Yazar: HASAN ÖDEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmanın amacı, madalya kazanan genç masa tenisi oyuncularının büyüme ve olgunluk durumlarını belirlemek ve madalya kazanan ve kazanmayan oyuncuları karşılaştırmaktı. Araştırmaya katılan 117 (57 erkek 12,87 ± 1,35 yıl ve 60 kadın 12,99 ± 1,24 yıl) müsabık oyuncudan oluşan örneklemin boy uzunluğu, oturma yüksekliği ve vücut ağırlığı ölçüldü. Vücut kitle indeksi (VKİ) vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun karesine (m) bölünmesiyle hesaplandı. Büyüme durumu normatif referans veri tabanı kullanılarak belirlendi. Oyuncuların somatik olgunluk durumları, zirve boy hızı yaşı ve zirve boy hızı zamanına kalan süre hesaplanarak belirlendi. Zirve boy hızı yaşı ile kronolojik yaş arasındaki fark, zirve boy hızı zamanına kalan süreyi belirlemek için hesaplandı. Sonuçlar, her iki cinsiyet için ortalama boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve VKİ yüzdelik dilimlerinin, normatif referanslara kıyasla 37. yüzdelik dilimin üzerinde olduğunu gösterdi. Erkeklerin, daha yüksek boy uzunluğu z-skorları ile istatistiksel olarak anlamlı biçimde kızlardan daha uzun olduğu, kızların ise olgunlaşmada erkeklerden daha ileri düzeyde olduğu ve zirve boy hızı yaşına daha erken ulaştığı gözlenmiştir. Bununla birlikte, iki cinsiyette de madalya kazanan ve kazanmayan oyuncular arasında büyüme ve olgunluk düzeyleri açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Antrenörler, fiziksel özelliklere ek olarak oyuncuların büyüme ve olgunlaşma durumlarını izlemeli ve antrenman stratejilerini buna göre uyarlamalıdır. Bulgular, masa tenisinde yetenek belirlemenin, fiziksel gelişimin ve bunların performansla ilişkilerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to determine the growth and maturity status of young medal-winning table tennis players and to compare them with their non-medal-winning counterparts. A sample of 117 (57 males aged 12.87 ± 1.35 years, and 60 females aged 12.99 ± 1.24 years) competitive players was assessed for standing height, sitting height, and body mass. Body mass index (BMI) was calculated by dividing weight (kg) by the squared height (m), and growth status was determined using a reference database. Utilizing age at peak height velocity (APHV) and maturity offset, somatic maturity status was estimated. The difference between the APHV and chronological age was computed to determine the value of maturity offset. Results showed that mean height, body mass, and BMI percentiles for both genders were above the 37th percentile compared to normative references. Boys were significantly taller with higher height z-scores, while girls were more advanced in maturation and reached peak height velocity earlier. There were no significant differences between medal-winning and non-medal-winning players in both genders in terms of growth and maturation. Coaches should monitor the growth and maturity status of the players and adapt training strategies by taking into account the physical characteristics of the players. The findings may contribute to a better understanding of talent identification, physical development, and their relationships to performance in youth table tennis.