1960s Turkey from the perspective of the Peace Corps volunteers
Barış Gönüllüleri'nin gözünden 1960ların Türkiye'si
  1. Tez No: 817385
  2. Yazar: MUHAMMED ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OWEN ROBERT MILLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezin yazılış amacı, Türkiye'de görev yapmış Barış Gönüllüleri'nin gözünden 1960ların Türkiye'sini incelemektir. Barış Gönüllüleri 1962-1971 yıllarında Türkiye'de bulunmuştu. Gönüllüler ülkenin her bölgesinde, köylerde ve şehirlerde iki yıl boyunca görev aldılar. Halkla iç içe çalışıp yaşadılar. Bu sayede hatıratlarında ve röportajlarda ülke hakkında detaylı ve ilgi çekici yorumlarda bulundular. Bu tez gönüllülerin Türkiye'yi modernleşme teorisinin bakış açısıyla yorumladıklarını savunuyor. Gönüllüler ülkedeki cinsiyete dayalı görev dağılımı ve sosyal hayattaki cinsiyet ayrımını modernleşme perspektifiyle açıkladılar. Ayrıca, Türkiye'nin altyapı eksikliğini ve sağlık sistemindeki sorunlarını da modernleşmek için gelişmesi gereken alanlar olarak gördüler. Türk hükümeti ise ülkede modernleşmeyi gerçekleştiren ve yöneten güçtü. Fakat, gönüllüler halkta hükümetin bu yöndeki çalışmalarına karşı çıkan grupları da gözlemlediler.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the memoirs and interviews of the Peace Corps volunteers who served in Turkey to display their image of Turkey in the 1960s. Peace Corps was active in Turkey from 1962 to 1971. Peace Corps Turkey volunteers served in every region of the country in villages, towns, and cities. They lived and worked with Turkish people for two years. Thus, they had an intimate first-hand experience and interesting observations about various topics. This thesis will argue that the volunteers viewed Turkey with the outlook of modernization theory. They observed a country that needed development and modernization. They noticed the traditional gender roles and gender separation in Turkish society. Turkish women needed to overcome these difficulties to modernize. They also noted the underdevelopment of infrastructure and healthcare system as major hindrances. They commented that the Turkish government worked hard to modernize the country, but there was some resistance to its efforts by the Turkish people.