Okul öncesi çocuklarda çocuk yogasının duyusal işlemleme sürecine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of children's yoga on thesensory processing process in preschool children
- Tez No: 817383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİYET SAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada okul öncesi düzenli yoga yapan çocuklar ve daha öncesinde hiç yoga alanında tecrübe edinmemiş çocukların duyusal işlemleme süreçlerinin karşılaştırılması ve incelenmesi amaçlandı. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipteki bu çalışma 5-6 yaşındaki 60 okul öncesi çocuğun ebeveyni ile Aralık 2022-Nisan 2023 tarihlerinde Mersin, Anamur'da gerçekleştirildi. Verilerin toplanması için 'Bilgi Formu' ve çocukların duyusal işlemleme süreçlerinin değerlendirilebilmesi için 'Duyusal İşlemleme Ölçeği- Ev Form' ebeveynlere uygulandı. Çalışmaya katılan düzenli yoga yapan 30 okul öncesi çocuk ve daha önce hiç yogayı tecrübe etmemiş olan 30 okul öncesi çocuğun verileri IBM SPSS V23 kullanılarak sonuçlar birbirleri ile karşılaştırılarak analiz edildi. Araştırmanın sonucunda ortaya çıkan bulgularda düzenli yoga yapan çocukların ve daha önce hiç yoga yapmamış olan çocukların duyusal gelişimleri arasında anlamlı olacak bir farka ulaşıldı. Bu anlamlı fark düzenli yoga yapan çocukların lehinedir. Özellikle görsel, işitsel, dokunsal, vücut farkındalığı, denge ve hareket, planlama ve fikir alt boyutlarında anlamlı farklara sahip olduğu görülmüştür. Duyusal işlemleme süreci ile çocuk yogası arasında araştırmamız sonucunda güçlü bir ilişkinin var olduğu belirlendi. Bu kapsamda okul öncesi dönemde çocukların duyusal işleme süreçlerini geliştirmek için yoga uygulamasının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to compare and examine the sensory processing processes of preschool children who regularly practice yoga and those who have never experienced yoga before. This descriptive and relationship-seeking study was conducted with the parents of 60 preschool children aged 5-6 years in Anamur, Mersin, between December 2022 and April 2023. The 'Information Form' was applied to the data collection and the 'Sensory Processing Scale- Home Form' was applied to the parents in order to evaluate the sensory processing processes of the children. The results of 30 pre-school children participating in the study who regularly practice yoga and 30 preschool children who have never experienced yoga before were analyzed by comparing the results with each other using the IBM SPSS V23 program. As a result of the research, a significant difference was reached between the sensory developments of children who regularly practice yoga and those who have never done yoga before. This significant difference is in favor of children who regularly practice yoga. This difference has been seen even more clearly, especially in the areas of visual, auditory, tactile, body awareness, balance and movement, planning and idea. As a result of our research, it was determined that there is a strong relationship between the sensory processing process and children's yoga. In this context, it is recommended to practice yoga in order to improve the sensory processing processes of children in the preschool period.