Aile hekimliği asistanlarının bel ağrısında kırmızı bayraklar hakkındaki bilgi düzeyi ve sevk yaklaşımlarının değerlendirilmesi
The level of knowledge of family medicine assistants about red flags in low back pain and the evaluation of referral approaches
- Tez No: 817390
- Danışmanlar: DR. ÖZLEM SUVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bel ağrısı sık görülen ve ciddi hastalıkların da göstergesi olabilecek bir semptomdur. Çalışmamızda aile hekimliği asistanlarının bel ağrısındaki kırmızı bayraklarla ilgili bilgi düzeylerini ve yaklaşımlarını ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kesitsel, analitik, tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Veriler online olarak Google Forms üzerinden kendi kendine doldurulan anketler aracılığıyla toplandı. Ankara'daki SBÜ'ye bağlı hastanelerde çalışan aile hekimliği asistanlarına anketler sunuldu ve toplamda 300 hekim çalışmamıza katıldı. Anketimizde sosyodemografik verileri içeren sorular, bel ağrısında kırmızı bayraklarla ilgili bilgi soruları ve hekimlerin bu konudaki yaklaşımlarını değerlendirdiğimiz sorular yer alıyordu.
Özet (Çeviri)
Objective: Low back pain is a symptom that is common and can also be an indicator of serious diseases. In our study, we aimed to reveal the level of knowledge and approaches of family medicine assistants about the red flags of low back pain. Materials and Methods: This is a cross-sectional, analytical, descriptive type of research. The data was collected online through self-completed questionnaires via Google Forms. Questionnaires were presented to family medicine assistants working in hospitals affiliated to SBU in Ankara, and a total of 300 physicians participated in our study. Our survey included questions containing sociodemographic data, knowledge questions about red flags in low back pain, and questions in which we evaluated the approaches of physicians in this regard.