Türkiye'de muhafazakârlığın değişimi: 2001-2021 Ak Parti örneği
Change of conservativeness in Turkey: The example of the 2001-2021 Ak Party
- Tez No: 817395
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Dünyada ve Türkiye'de yükselen neoliberalizmin etkisiyle siyasetin ekonomi alanından çıkarılması ve demokrasinin çoğunluğun iradesi anlamında popülist bir tanımla değerlendirilmesi, siyasal partilerin politika pratiklerinde değişime neden olmuştur. Bu dönemde otoriter yönetimler ya da askeri darbeler ile solun siyaset alanının dışına itilmesi sonucunda sınıf siyaseti yerini kimlik siyasetine bırakmıştır. Siyasi yelpazenin sağ ve solunda konumlanan partilerin ekonomik programları birbirine benzerken, radikal demokrasi ve popülizm daha belirgin hale gelmiştir. Bu bağlamda partilerin sınıfsal nitelikleri, ideolojik ajandaları ve düzen tahayyülleri popülist demokrasi ile perdelenmiştir. Bu çalışmada Türkiye'de muhafazakâr ideolojinin neoliberal dönemde yaşadığı değişim AK Parti örnek olayı üzerinden incelenmiştir. Çalışmanın amacı neoliberalizmi benimsemiş bir parti olan AK Parti'nin Türk muhafazakârlığında ve siyasetinde yarattığı kırılmayı, yirmi yıllık iktidarı boyunca yaşadığı değişimin ideolojik arka planını ortaya koymaktır. Bu bağlamda geleneksel merkez sağ partilerden farklı olan AK Parti'nin, üç dönemi boyunca merkez sağ çevresindeki konumlanışı araştırılmıştır. AK Parti'nin yirmi yıllık siyasi hayatı boyunca hangi noktadan nereye geldiği, Türk muhafazakârlığını nasıl değiştirdiği ve Türk muhafazakârlığı ile nasıl dönüştüğü analiz edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: AK Parti, Türk Muhafazakârlığı, İdeolojik Değişim
Özet (Çeviri)
Due to the rising neoliberalism in the world and in Turkey, the removal of politics from the field of economics and the evaluation of democracy with a populist definition in the sense of the will of the majority has caused a change in the policy practices of political parties. During this period, as a result of authoritarian governments or military coups pushing the left out of the field of politics, class politics was replaced by identity politics. While the economic programs of the parties on the right and left of the political spectrum were similar, radical democracy and populism became more prominent. In this context, the class characteristics, ideological agendas and order visions of the parties were veiled by populist democracy. In this study, the change of conservative ideology in Turkey during the neoliberal period was examined through the AK Party case study. The aim of the study is to reveal the fracture created in Turkish conservatism and politics by the AK Party, a party that has adopted a neoliberal economic approach, and the ideological background of the changes it has experienced during its twenty years in power. In this context, the position of the AK Party, which is different from the traditional centre-right parties, in the center-right environment during its three terms has been investigated. It has been analyzed from where the AK Party came to during its twenty-year political life, how it changed Turkish conservatism and how it transformed with Turkish conservatism. KEYWORDS: AK Party, Turkish Conservatism, Ideological Change