Türkiye'de muhafazakar düşüncenin gelişimi ve siyasete yansıma biçimi
The development of conservative thought in Turkey and reflection onpolitics
  1. Tez No: 1004950
  2. Yazar: AHMED OJEYLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF NAGİHAN TÜRKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, muhafazakârlık sabit ve tek boyutlu bir düşünce kategorisi olarak ele alınan indirgemeci yaklaşımların ötesinde, tarihsel, toplumsal ve siyasal süreçlerle etkileşim içerisinde şekillenen dinamik bir düşünce geleneği olarak incelenmektedir. Çalışmanın temel amacı, muhafazakâr düşüncenin felsefi temellerini ortaya koymak ve bu düşüncenin Türkiye'deki tarihsel gelişimini analiz ederek siyasal alana yansıma biçimlerini değerlendirmektir. Bu doğrultuda, muhafazakârlığın gelenek, tarihsel hafıza ve toplumsal deneyimle kurduğu ilişki süreklilik ve değişim ekseninde ele alınmaktadır. Çalışmada nitel yöntem benimsenmiş, tarihsel analiz ve kapsamlı literatür incelemesi birlikte kullanılmıştır. Bu çerçevede öncelikle Batı muhafazakâr düşüncesinin kuramsal arka planı incelenmiş, ardından bu düşünsel birikimin Türkiye'deki gelişim süreci Osmanlı'dan günümüze uzanan tarihsel bağlam içinde değerlendirilmiştir. Çalışmada ayrıca Türkiye'de muhafazakârlığın modernleşme süreçleri, toplumsal dönüşümler ve siyasal yapı ile etkileşim içerisinde kendine özgü bir karakter kazandığı ortaya konulmaktadır. Çalışmanın ulaştığı temel sonuçlardan biri, muhafazakârlığın değişimi bütünüyle reddeden katı bir ideoloji olmadığıdır. Aksine muhafazakârlık, toplumsal sürekliliği koruma eğilimiyle birlikte değişimi kademeli, ihtiyatlı ve bağlama duyarlı biçimde kabul eden esnek bir düşünce çerçevesi sunmaktadır. Bu bağlamda muhafazakârlığın yalnızca geçmişe yönelen bir yaklaşım değil, aynı zamanda tarihsel bilinç, toplumsal deneyim ve siyasal pratikler arasında kurulan çok boyutlu bir ilişkiyi ifade ettiği sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines conservatism not as a fixed and one-dimensional category of thought, but as a dynamic intellectual tradition shaped through its interaction with historical, social, and political processes. The main aim of the study is to analyze the philosophical foundations of conservative thought and to evaluate its historical development in Turkey along with its reflections on the political sphere. In this context, conservatism is addressed within the framework of continuity and change, with particular emphasis on its relationship with tradition, historical memory, and social experience. The study adopts a qualitative methodological approach, combining historical analysis with an extensive literature review. Accordingly, the theoretical background of Western conservatism is first explored, followed by an analysis of its transformation and development in Turkey from the Ottoman period to the present. The study demonstrates that conservatism in Turkey has acquired a distinctive character through its interaction with modernization processes, social transformations, and political structures. One of the main conclusions of the study is that conservatism should not be interpreted as a rigid ideology that completely rejects change. On the contrary, it offers a flexible intellectual framework that seeks to preserve social continuity while accepting change in a gradual, cautious, and contextsensitive manner. In this respect, conservatism is understood not merely as a backward-looking perspective, but as a multidimensional intellectual and political formation shaped by the interaction of historical consciousness, social experience, and political practices.