Saz (kamış) bitkisinin elyaf takviyeli çimento levha üretiminde katkı olarak kullanılmasının araştırılması.
Investigation of the use of thatch (reed) plant as an additive in fiber reinforced cement board production.
- Tez No: 817401
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Elyaf takviyeli çimento levhalar (ETÇL) yapılarda iç cephe, dış cephe ve çatı kaplama malzemesi olarak kullanılan, otoklavda sertleştirilmiş, lifli çimento esaslı levhalardır. Elyaf takviyeli çimentolu malzemelerin sağladığı temel mühendislik özellikleri uzun ve sorunsuz hizmet ömrü sağlayan özellikleri ile yaşam kalitesini artırmaya yönelik yapılar için kullanılmaya devam etmektedir. ETÇL üretiminde bazı fiziksel ve mekanik özelliklerine katkısı nedeniyle selüloz kullanılmakta olup üretim maliyetinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Kullanılan selüloz yerli kaynaklarla üretilmeyip ithal edilmekte ve döviz kaybına yol açmaktadır. Bu çalışmada ETÇL üretiminde ithal ürün olan ham selüloz yerine Eber (Afyon) ve Akşehir (Konya) göllerinde yıllık olarak yetişen saz kamışı lifleri selüloz kaynağı olarak ETÇL üretiminde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Elyaf takviyeli çimento levhaların üretimi için ana hammadde olarak çimento, silis kumu, keten ve kamış lifi kullanılmıştır. Doğal bir kaynak olan ve yapısında selüloz içeren saz kamışı tatlı su göllerinden temin edilerek kırma ve öğütme işlemlerden sonra kullanıma hazır hale getirilmiştir. Böylece selüloz kaynağının yerel ve doğal kaynaklardan sağlanması ile çevreci ve daha ekonomik şartlarda EÇTL üretilmesi sağlanmıştır. Öğütülen saz kamışı, kuru karışıma (çimento, silis kumu, keten) ilave edilerek çimento hamuru elde edilmiştir. Üretilen numuneler üzerinde fiziksel, mekanik testler ve mikro yapı incelemeleri yürütülerek sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışmada selüloz kaynağı saz kamışı kullanılarak yeterli mekanik özellikleri sağlayan ve daha ekonomik olan elyaf takviyeli çimento levhaların üretilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fiber-reinforced cement sheets are hardpressed, fibrous cement-based plates in autoclave, used as interior facade, exterior facade and roofing material in structures. The basic engineering features provided by fiber-reinforced cement materials continue to be used for structures that improve quality of life with long, trouble-free service life. Nowadays, sellulose is still used in the production of fiber reinforced cement sheets and is a significant part of the production cost. The cellulose used is not produced and imported with domestic resources and leads to a loss of foreign currency. In this study, the production of fiber reinforced cement sheets was investigated for the production of Fiber reinforced cement board as a source of cellulose saz straw fibers that grow annually in Eber and Aksehir lakes instead of raw cellulose, which is imported from raw cellulose. Cement, silica sand and cellulose are used as the main resin for the production of fiber reinforced cement sheets. Reed cane, which is a natural resource and contains cellulose in its structure, was obtained from freshwater lakes and made ready for use after crushing and grinding processes. This ensures that the source of cellulose is provided from local and natural sources, and that fiber-reinforced cement sheets are produced in environmental and more economic conditions. The ground reed straw is added to the dry mixture (cement, silica sand, linen) and cement dough is obtained. According to the physical and mechanical test results on the samples produced, it was determined that the fiber reinforced cement plates, which provide sufficient mechanical properties using the cellulose welding reed, and are more economical, can be produced.