Bir sosyolojik etnografya araştırması: Sindelhöyük kasabasında kamış üretimi odağında etkileşim örüntüsü
A Sosyolojical ethnographic study: Patterns of [social] interaction in the production process of reed in Sindelhöyük Village
- Tez No: 421538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tezin konusu, Kayseri'nin Develi ilçesine bağlı olan Sindelhöyük kasabasında yaşayan insanların gündelik hayatlarında, bir maddi kültür unsuru olan kamış/saz bitkisinin, kesimi, işlenmesi ve pazarlanmasına kadar geçen süreçte oluşan sosyal etkileşim ağları ile ilgilidir. Bu bağlamda amaçlanan Sindelhöyük'teki kamış üretimindeki değişimlerin toplumsal olana nasıl etki ettiğini ve bununla beraber gelişen etkileşim örüntülerini anlamaktır. Sindelhöyük'te insanların maddi geçim faaliyetlerinden olan kamış kesiminin, işlenmesinin ve kullanımının zaman içinde nasıl bir değişime uğradığı, bu değişimle insanların hayatlarında ve etkileşim ağlarında ne tür farklılıklar meydana geldiği problem edinilmektedir. Ayrıca otuz yıllık geçmişi olan kamış işçiliğinden önce geçim kaynağı olan sepet örmeciliği ve hasır dokumacılığı ise sosyal değişim ve dönüşüm çerçevesinde ele alınmakta ve incelenmektedir. Sindelhöyük Kasabası'nda altı ay süren kısmi bir katılımcı gözlem tekniği kullanılarak dört kamış işletmesinden biri ile sürekli etkileşimde bulunulmuş, kamış işçileri ile hem mesleğin hem de çalışma kültürünün inceliklerini anlamak adına sürekli bir iletişim halinde olunmuş, aynı zamanda sepet ve hasır dokumacılığını tecrübe edenler ile görüşmeler sağlanmıştır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak betimleyici notlar alınmış, bunun yanı sıra teknik konular ve hâkim kanı ve düşünceleri anlamak adına derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Tezin literatüre katkısı, sosyolojide kullanılan etnografik bir araştırma örneği olması, sepetçilik mesleğinin Sindelhöyük'te sonlanmasına odaklanması ve Sazlıkta kamış kesen işçilerin çalışma kültürlerine ve etkileşimlerine ışık tutmasıdır.
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis is about the networks of social interaction that starts with cutting, cultivation and marketing of reed plant, which constitutes an element of material culture for the everyday life of people who live in Sindelhöyük town in Develi district of Kayseri. In this regard, it is intended to understand the way in which transformation of reed production affects the social and to understand developing patterns of interaction. Transformation patterns of the cutting, cultivation and use of reed plant, which is one of the subsistence ways of the people of Sindelhöyük, and the differences occurred in the lives of people as a result of transformation and their network of interaction are problematized. Besides the basket weaving and wicker weaving, that were the former subsistence way before reed working which has a background of thirty years, are discussed and analyzed. An interaction was conducted with one of the four nutgrass enterprises in Sindelhöyük town for six months partially employing technique of participant observation, a continuous connection with the nutgrass workers was conducted to understand the details of both the occupation and working culture; at the same time interviews were made with people who are experienced in basket and wicker weaving. In the research, descriptive notes were taken as a technique of data collection, in addition in-depth interviews were made to understand technical issues and dominant views and thoughts. The fact that it is an example of ethnographic research employed in sociology, and its focus on disappearance of basket weaving occupation in Sindelhöyük and working culture and interaction of workers who cut reeds in reed bed, are the contribution of the thesis to the literature.