A_n- tipli auslander-reiten kuiverler
Auslander-reiten quiver of type A_n
- Tez No: 817405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KAYNARCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konuyla ilgili genel bilgilerin verildiği giriş kısmı yer almaktadır. İkinci bölümde, tez çalışması için gerekli olan temel tanım ve özellikler verilmiştir. Üçüncü bölümde, A_n-tipli Auslander-Reiten kuiverlerin oluşturulmasına dair farklı yöntemler verilmiş ve bu yöntemler örneklerle açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise Auslander-Reiten kuiverlerin kullanımı ile ilgili bazı bilgilere yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts. In the first chapter, there is the introduction part where general information about the subject is given. In the second chapter, the basic definitions and features required for the thesis work are given. In the third chapter, different methods of constructing Auslander-Reiten quivers of type A_n are given and these methods are explained with examples. In the fourth chapter, some information about the use of Auslander-Reiten quivers is given.