Yöneticilerde özyetkinlik algılaması ve sağlık yöneticilerinde bir araştırma
Manegers is perceive the self efficacy and the study of health managers
- Tez No: 101966
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DERYA ALTUNBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Yönetim, başkaları aracılığı ile eylemler yaparak ürün/hizmet çıktısı sağlamaktır. Yönetici ise, işletme kaynaklarını etkin ve yeterli biçimde planlamak, organize etmek, kadrolamak, yöneltmek ve denetlemek yoluyla işletmenin amaçlarına ulaşmasını sağlayan kişidir Yönetim bilimi ile ilgili ilk çalışmalar Taylor ve Fayol tarafından yapılmış, klasik, neoklasik yaklaşımlar ve diğer yönetim kuramları ile günümüze kadar yönetim bilimi sürekli gelişme içindedir. Bandura ve meslektaşları (Bandura, Adams, Hardy ve Howels, 1977- 1980) bireyin kendisiyle ilgili düşüncelerinin onun davranışını nasıl etkilediğiyle ilgili yeterli benlik (self-efficacy) adı altında bir kuram geliştirmişlerdir. Araştırmacıların vurguladıkları nokta, kendine güvenen ve yeterli beceri ve yeteneğe sahip olduğunu düşünen bireyin, enerjisini kaygı ve korkuya harcamayacağı için, içinde bulunduğu durumda başarılı olacağıdır. Yönetim işlevlerinden planlama, organizasyon ve kadrolama yönetimin hazırlık evresini oluşturan durağan işlevlerdir. Bu işlevlerin içinde en önemlisi ise, yöneticinin karar verme aşamasıdır. Bu aşamalarda özyetkinlik algılaması açısından, yöneticinin bilişsel ve duyuşsal yeteneklerini gerektirir. Yöneltme işlevi ise dinamiktir ve edimsel yani yöneticinin psikomotor olgunluğunu gerektirir, özyetkinlik, bireyin bilişsel, duyuşsal ve psikomotor olgunluğa ulaşabilmesi ve bunun bilincinde olmasıdır. Bu çalışma, Yöneticilerin özyetkinlik algılamalarının önemini vurgulayarak bu konuda öneriler geliştirmek amacıyla likert tipi anket geliştirilmiş, spesifik sonuç elde edebilmek amacıyla sağlık yöneticilerine uygulanmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda; Yöneticilerde genel özyetkinlik algılama düzeyi, (3.095) orta düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Managemet is providing product/service output by acting with the help of others. Manager is the person who provides the enterprise to reach its targets by planning the enterprise's sources in the most effective way by organizing, staffing, directing and auditing. The first studies about management science were doen by Taylor and Fayol. Managemet science has a continious progress through classic, neo- classic and other management approachs. Bandura and his collegaues (Bandura, Adams, Hardy and Howels, 1997-1980) had created a theory on self-efficacy which is about how an individual's thoughts may effect his attitudes (behaviours). Reseachers emphasize that an individual who has self-confidence and who thinks that he has enough talent and qualifications, will be successful any way as he will not waste his energy for any fear or doubt. Managerial facilities such as planning organisation and staffing are the static facilities of the preparation term of management. The most important one among all, is the step where the manager makes a decision. Concerningthe self-efficacy, manager's cognitive and sensitive talents are needed. Facilitiy of directing is dinamic and manager's psychomotor maturity is needed. Self-efficacy is having and realising the cognitive, sensitive and psychomotor maturity. This study is applied to the health managersin order to receive spesific result by (likert) type of questionaire aming to generate advices about this subject while it also emphasizes the importance of managers realising the self-efficacy. At the end of this study, the managers' level of general self-efficacy realisation is calculated in average (3.095) level.