Antiepileptik ilaçlardan karbamazepin'in omurgasız tatlı su türü Astacus leptodactylus üzerine toksik etkilerinin belirlenmesi
Determination of the toxic effects of antiepileptic drug carbamazepine on invertebrate freshwater species Astacus leptodactlylus
  1. Tez No: 817432
  2. Yazar: BAŞAK BÜKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ÇAĞLAN GÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çeşitli nöropsikiyatrik bozuklukları tedavisi için trisiklik antikonvülsan karbamazepin kullanımının artışı, toprak ve su sağlığını doğrudan etkilemekte, kalıcılığı ve adsorpsiyon özelliklerinin tatlı su kaynakları ve sucul türler için risk oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, subletal karbamazepinin sucul omurgasız tatlı su kereviti [Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823] üzerindeki toksik etkilerini incelemektir. Akut toksisite testi sonucunda 96 saatlik LC50 değeri 125,5 mg/L (73,78-193,95 mg/L) olarak belirlenmiştir. Kerevitler, laboratuvar koşullarında tedavi uygulanmayan kontrol, solvent kontrol (DMSO, dimetil sülfoksit) ve 48 saat, 7 ve 14 gün süresince 1/10 (12.5 mg/L) ve 1/100 (1.25 mg/L) 96 h LC50 karbamazepin uygulanan gruplar olmak üzere toplam dört gruba ayrılmıştır. Karbamazepin gruplarında toplam hemosit sayıları (THS), özellikle 48 saat ve 7 günlük maruziyetten sonra, kontrol gruplarına kıyasla önemli ölçüde azalmıştır. Hemolenf total antioksidan durumu (TAS) ve total oksidatif stresi (TOS), karbamazepine maruz kaldıktan sonra özellikle 7 ve 21 gün kontrollere kıyasla önemli ölçüde artmıştır (p0.05). Katalaz (CAT) aktiviteleri 12,5 mg/ml konsantrasyonunda solungaç, kas, hepatopankreas dokularında her iki konsantrasyonda da artış göstermiştir (p0.05). Sonuç olarak, karbamazepinin subletal konsantrasyonları, oksidatif stresi artırarak ve antioksidan mekanizmaları uyararak kerevitler üzerinde sistemik ve doku düzeyinde toksik etkiler göstermiştir. Bulgularımız ayrıca tatlı su ekosistemlerinin sucul türlerinde karbamazepinin erken toksikolojik etkilerinin daha iyi anlaşılmasını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing prescription of the tricyclic anticonvulsant carbamazepine to treat a variety of neuropsychiatric disorders directly affects the soil and water health, its persistence and adsorption properties are likely to pose risks to the freshwater resources and aquatic species. The aim of this study was to examine the toxic effects of sublethal carbamazepine on the aquatic invertebrate organism, narrow-clawed crayfish [Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823]. Acute toxicity test showed 96 h LC50 value as 125,5 mg/L (73,78-193,95 mg/L). The crayfishes were divided into four groups as non-treated control, solvent control (DMSO, dimethyl sulphoxide), and 1/10 (12.5 mg/L) and 1/100 (1.25 mg/L) of 96 h LC50 carbamazepine groups and exposed for 48 hour, 7 and 14 days under laboratory conditions. Total haemocyte counts (THCs) significantly decreased in carbamazepine groups, especially after 48 hour and 7-day exposure compared to control groups. The total antioxidant status (TAS) and total oxidative stress (TOS) of haemolymph significantly increased after exposure to both carbamazepine concentrations especially for 7 and 21 days compared to controls (p0.05). Catalase (CAT) activities increased in gills and muscle tissue at 12.5 mg/ml concentration, in hepatopancreas tissue at both concentrations (p0.05). As a result, the sublethal concentrations of carbamazepine have toxic effects on crayfish at systemic and tissue levels via increasing the oxidative stress and inducing the anti-oxidant mechanisms. Our findings also support better understanding of early toxicological effects of carbamazepine in the aquatic species of freshwater ecosystems.