Assessment of anxiety levels in 'Leukemia' patients
Lösemi hastalarında anksiyete düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 817438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Irak'ta lösemili hasta sayısındaki artış bu hastalardaki kaygı düzeyinin değerlendirilmesindeki önemi göstermektedir. Hastalığın getirdiği yük hastalarda psikiyatrik bozuklukların özellikle anksiyete seviyelerinin yükselmesine neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı, lösemi hastalarının kaygı düzeyleri ve sosyodemografik özellikleri ile ilişkisi hakkında bir değerlendirme yapmak için planlanmıştır. Çalışma 15.3.2022-15.9.2022 tarihleri arasında Nasiriye şehrinde bulunan AL-Nasiriya Eğitim Hastanesi'nde kesitsel tanımlayıcı bir çalışma olarak yapıldı. Çalışmanın örneklemini bu hastade tedavi gören, 18 yaşından büyük ve çalışmaya katılmayı kabul eden 132 hasta oluşturdu. Veriler görüşme yoluyla yüz yüze toplandı. İlk olarak hastalara yaş, cinsiyet, medeni durum, yaşadığı yer, eğitim düzeyi, mesleği, hastalığının süresi, tipi, gelir düzeyi gibi demografik bilgileri soruldu. Hastaların anksiyete düzeyleri ise Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği'ne göre değerlendirildi. Çalışmaya katılan hastaların büyük çoğunluğunu (%44,7) 18-35 yaş arası, (%59,8) erkek, (%76,5) evli bireylerin oluşturduğu görüldü. Hastaların yaşadığı yerin daha çok kentsel bölgede olduğu (%78,0) ve eğitim düzeylerinin daha çok (%56,8) ilkokul olduğu belirlendi. Hastalık tipine bakıldığında hastaların daha çok AML tipi hastalığa sahip oldukları sonucuna ulaşıldı. Çalışmaya katılan tüm hastaların yaşadıkları birileri olduğu ve tıbbi yardım aldıkları görüldü. Hastaların ankiyete düzeylerinin Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği'ne göre yüksek seviyede olduğu tespit edildi. Lösemi hastalarının anksiyete düzeylerinin yaşın artmasıyla daha da arttığı ve sonucun istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (p≤0.05). Ayrıca kadın hastalar ile evli olan hastalarda anksiyete seviyasinin istatistiksel olarak anlamlı dercede daha yüksek olduğu görüldü (p≤0.05). Çalışma durumuna bakıldığında, işi olamyan hastalarda ve ayrıca daha önce bir hastalık sahibi olan hastalarda olmayanlara göre anksiyete seviyelerinin istatistiksel anlamda yüksek olduğu sonucuna ulaşıldı (p≤0.05). Çalışma sonuçları lösemi hastalarında anksiyete seviyesinin genel olarak yüksek olduğunu ve seviyenin hastanın demografik bilgilerine göre değişebildiğini göstermiştir. Bu konuda daha geniş çaplı araştırmalar yapılarak lösemi ahastalarındaki anksiyete seviyesinin düşürülmesi konusunda önlemlerin alınabileceğini ayrıca çalışmanın sonuçlarıyla bu konuda çalışan kişilere yol gösterici olacağını düşünmakteyiz.
Özet (Çeviri)
The increase in the number of patients with“Leukemia”in Iraq shows the importance of assessing the level of anxiety in these patients. The burden of the disease has caused the increase of psychiatric disorders, especially anxiety levels in patients. The aim of this study was planned to make an evaluation about the relationship between anxiety levels and sociodemographic characteristics of“Leukemia”patients. The study was conducted as a cross-sectional descriptive study at AL-Nasiriya Training Hospital in Nasiriyah city between 15.3.2022 and 15.9.2022. The sample of the study consisted of 132 patients over the age of 18 who were treated in this patient and accepted to participate in the study. Data were collected through face-to-face interviews. Firstly, demographic information such as age, gender, marital status, place of residence, education level, occupation, duration of illness, type, income level were asked to the patients. Anxiety levels of the patients were evaluated according to the Hamilton Anxiety Rating Scale. It was seen that the majority of the patients (44.7%) who participated in the study consisted of 18-35 years old, (59.8%) male, (76.5%) married individuals. It was determined that the place where the patients lived was mostly in the urban region (78.0%) and their education level was mostly in primary school (56.8%). Looking at the type of disease, it was concluded that the patients mostly had AML type disease. It was seen that all patients participating in the study had someone they lived with and received medical help. Anxiety levels of the patients were found to be higher than the Hamilton Anxiety Rating Scale. It was determined that the anxiety levels of“Leukemia”patients increased with increasing age and the result was statistically significant (p≤0.05). In addition, it was observed that the anxiety level was statistically significantly higher in patients who were married to female patients (p≤0.05). Considering the working status, it was concluded that the anxiety levels were statistically higher in patients who were unemployed and also in patients who had a previous illness compared to those who did not (p≤0.05). The results of the study showed that the level of anxiety in“Leukemia”patients is generally high and the level can vary according to the demographic information of the patient. We think that measures can be taken to reduce the level of anxiety in“Leukemia”patients by conducting more extensive research on this subject, and that the results of the study will guide people working on this issue.