Çevrimiçi eğitim ve e-posta ile bilgi aktarımı yöntemlerinin bireylerde sağlıklı yaşam davranışları hakkındaki bilgi düzeyine etkisinin karşılaştırılması: Bir üniversite örneği
Comparison of the effects of online education and knowledge translation methods by e-mail on the level of knowledge about healthy living behaviors in individuals: The case of a university
- Tez No: 817442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH EMRE GÜNER, DOÇ. DR. NİGAR ŞEKERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Sağlıklı yaşam davranışları bireylerin yaşam standardını yükseltebilecek, sağlıklı yaşam yıllarını arttırabilecek, küresel ölçekte bulaşıcı olmayan hastalık yükünü azaltma potansiyeli olan davranışları kapsar. İklim değişikliği ise şu anı ve geleceği tehdit eden evrensel bir sorundur. Bu çalışmada, yüz yüze eğitim ve e-posta iletimi yöntemleri ile sağlıklı yaşam davranışlarının ve iklim değişikliği ile mücadele yöntemlerinin bireylere aktarılması, iki farklı iletim yönteminin etkinliğinin karşılaştırılması ve bu iletilerin bireylerin davranış düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlandı. Ayrıca bireylerin sağlıklı yaşam davranışları ve iklim değişikliği hakkındaki bilgi düzeylerinin tespit edilmesi de çalışmamızın amaçlarından biridir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. ve 6.sınıf öğrencileri dahil edilmiştir. Katılımcılara sağlıklı yaşam davranışları ve iklim değişikliği ile ilgili ifadeler içeren likert ölçek kullanarak oluşturulan öntest ve müdahale sonrasında sontest uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 70' i (%58,3) kadın, 50'si (%41,7) erkek toplam 120 tıp fakültesi öğrencisi dahil olmuştur. Katılımcıların yaş ortalaması 22'dir (SD: 1,720). Sontesti de doldurarak çalışmayı tamamlayan kişi sayısı 105'tir. İki grupta da öntest ve sontest arasındaki fark istatistiksel anlamlı düzeye ulaşmıştır. E-posta ve yüz yüze eğitim grubu arasındaki fark istatistiksel anlamlı düzeye ulaşamamıştır. Sonuç: İki müdahale yönteminde de anlamlı sonuçlara erişilmiştir. Yüz yüze eğitim ve e-posta ile materyal iletimi yöntemlerinin etkinliği açısından iki grup arasında anlamlı bir fark bulunamaması, e-posta ile eğitim materyali iletiminin sağlıklı yaşam davranışları ve iklim değişikliği ile mücadele konularında farkındalık düzeyini arttırma açısından yüz yüze eğitim kadar etkili olabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Healthy lifestyle behaviors include behaviors that can increase the living standard of individuals, increase healthy life years, and have the potential to reduce the burden of non-communicable diseases on a global scale. Climate change is a universal problem that threatens the present and the future. In this study, it was aimed to convey face-to-face education and e-mail delivery methods, healthy lifestyle behaviors and methods of combating climate change to individuals through poster material, to compare the effectiveness of two different transmission methods and to examine the effects of these messages on the behavior levels of individuals. In addition, determining the level of knowledge of individuals about healthy living behaviors and climate change is one of the aims of our study. Materials and Methods: Health Sciences University Faculty of Medicine 3rd and 6th grade students were included in the study. The participants were administered a pretest and posttest after the intervention, which was created using a Likert scale containing statements about healthy living behaviors and climate change. The poster, which was used as educational material, was sent to one group as an e-mail, and to the other group, it was verbally explained by the researcher. Results: A total of 120 medical students, 70 (58.3%) female and 50 (41.7%) male, were included in the study. The average age of all participants is 22 (SD: 1.720). The number of people who completed the study by completing the last test is 105. The difference between the pre-test and post-test in both groups reached a statistically significant level. The difference between the e-mail and face-to-face training groups did not reach a statistically significant level. Conclusion: Significant results were achieved in both intervention methods. There was no significant difference between the two groups in terms of the effectiveness of face-to-face training and e-mail material transmission methods, and e-mail training material transmission is a face-to-face problem in terms of increasing the level of awareness on healthy living behaviors and combating climate change. It has been observed that it can be as effective as face-to-face training.