Assessment of the effectiveness of risk management strategies in petrol production:A case study of Baiji Refinery
Petrol üretiminde risk yönetim stratejilerinin etkinliğinin değerlendirilmesi: Baiji Rafinerisinin vaka incelemesi
- Tez No: 859958
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBAY BURÇİN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Baiji Petrol Rafinerisi, Irak'ta hem iç hem de endüstriyel tüketim için temel enerji kaynağı olarak hizmet veren petrol ürünlerinin rafine edilmesine adanmış önemli bir tesis olarak büyük bir öneme sahiptir. Rafineriler, küresel ölçekte ekonomik büyümeye katkı sağlamak için önemli bir rol oynamaktadır. Karmaşık ve çok yönlü sistemler olarak işletilen rafineriler, yüksek riskli, çok aşamalı operasyonları gerçekleştirirler. Son on yılda, rafinerilerde dünya çapında yaşanan ciddi kazaların kanıt temelli belgelenmesi, milyarlarca Amerikan dolarına ulaşan önemli finansal kayıpları ortaya koymaktadır. Bu kazalar, genellikle felaketle sonuçlanmakta ve rafineri operasyonlarına kesintiye neden olmaktadır, üretim kaybına, çevresel zararlara, ölümlere ve yaralanmalara neden olmaktadır. Bu olayların ciddiyetine rağmen, mevcut literatür, büyük kazaların risklerini zamanında tanımlamak ve değerlendirmek için sağlam bir risk değerlendirmesi ve etkili bir risk yönetimi yaklaşımının yetersizliğini vurgulamaktadır. Bu nedenle, petrol rafineri risk yönetiminin daha güvenilir, adapte olabilir ve bütünsel bir risk modelleme çerçevesi geliştirilerek yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu tez, petrol rafineri operasyonlarında kesinti risklerini analiz etmek ve azaltmak için bir proaktif çerçeve sunar. Bu araştırma, Baiji Rafineri operasyonlarında kesintiye neden olabilecek ve etkileşim halinde olan çeşitli risk öğeleri ve niteliklerinin tanımlanmasını ve analizini içerir. Araştırma, bu risk öğeleri ve nitelikleri arasındaki etkileşimlerin bir araya gelmesinin operasyonel kesintilere neden olabileceğini ortaya koymaktadır. Petrol rafinerilerinde uygulanan Bulanık Hata Modu ve Etki Analizi (FMEA) metodolojisi, potansiyel hataları ve sonuçlarını değerlendirmek ve yönetmek için kapsamlı bir yaklaşımı içerir. Bulanık mantığı, hata modları ve rafineri operasyonları üzerindeki etkileri ile ilgili belirsizliklerle başa çıkmak için entegre edilir. Bu metodoloji belirsiz ve eksik bilgiyi dikkate alır ve riskin daha gerçekçi bir temsilini sağlar. Dilbilgisi terimleri ve bulanık kümeler aracılığıyla, bu metodoloji öznel değerlendirmeleri ve uzman görüşlerini kapsar. Petrol rafinerilerinde bulanık FMEA, hata senaryolarının nüanslı bir anlayışını sağlar, böylece rafineri işlemlerinin genel direnç ve güvenliğini artırmak için proaktif ve uyarlanabilir bir risk yönetim stratejisi sağlar. Bu tezin birincil sonuçları, operasyonlarda kesinti risklerini azaltma konusunda risk değerlendiricilerine ve karar alıcılara yol gösterebilecek bir eşik değeri olarak hizmet edebilir. Bu tezde formüle edilen karar stratejileri, kapsamlı bir literatür incelemesi ve uzman katkılarına dayanarak petrol rafineri operasyonları risk yönetimi alanına değerli bir katkı sağlar. Risk öğelerinin ve niteliklerinin değerlendirilmesi ve sıralanması, görevlilere ve karar alıcılara kritik risk öğelerinin en kritik niteliklerini yönetmek için kaynakları önceliklendirme konusunda önemli bir risk bilgisi sağlar. Özet olarak, bu tezde önerilen metodolojiler, petrol rafine endüstrisinde risk yöneticileri ve karar analistleri için bir niceliksel risk değerlendirme aracı olarak uyarlanabilir. Bu özellikle risk analizi için mevcut bilgilerin belirsiz veya eksik olduğu senaryolarda geçerlidir.
Özet (Çeviri)
Baiji Petroleum Refinery holds significant importance as a facility dedicated to refining petroleum products, serving as the primary energy source for both domestic and industrial consumption in Iraq. Refineries play a crucial role in contributing to economic growth on a global scale. Operating as intricate and multifaceted systems, they undertake high-risk, multi-phase operations. Over the past three decades, evidence-based documentation of major accidents in refineries worldwide indicates substantial financial losses, reaching billions of US dollars. These accidents, often catastrophic, result in disruptions to refinery operations, causing production loss, asset and environmental damage, as well as fatalities and injuries. Despite the severity of these incidents, existing literature underscores the insufficiency of robust risk assessment and effective risk management approaches in promptly identifying and evaluating major accident risks to prevent or mitigate their escalation. Hence, there is a critical need to reassess petroleum refinery risk management through the development of a more reliable, adaptable, and holistic risk modeling framework for investigating major accident risks. This thesis introduces a proactive framework for advanced risk management to analyze and mitigate disruption risks in petroleum refinery operations. Through this research, various risk elements and their attributes that can interact and cause disruptions in Petroleum in Baiji Refinery operations were identified and analyzed to determine their criticality levels. The study reveals that the convergent impact of interactions between these risk elements and their attributes can lead to operational disruptions. The Fuzzy Failure Mode and Effect Analysis (FMEA) methodology applied in oil refineries involves a comprehensive approach to assess and manage potential failures and their consequences. It integrates fuzzy logic to handle uncertainties associated with failure modes and their impacts on refinery operations. This methodology considers imprecise and incomplete information, providing a more realistic representation of risk. Through linguistic terms and fuzzy sets, it accommodates subjective judgments and expert opinions. Fuzzy FMEA in oil refineries facilitates a nuanced understanding of failure scenarios, enabling a proactive and adaptive risk management strategy to enhance the overall resilience and safety of refinery processes. The analysis results, serving as a threshold value, can guide risk assessors and decision-makers in mitigating disruption risks in operations. The decision strategies formulated in this thesis, based on a comprehensive literature review and expert contributions, contribute valuable insights to the field of petroleum refinery operations risk management. The evaluation and ranking of risk elements and their attributes provide crucial risk information for duty-holders and decision-makers, aiding in prioritizing resources for managing the most critical attributes of risk elements. In summary, the methodologies proposed in this thesis can be tailored as a quantitative risk assessment tool for risk managers and decision analysts in the petroleum refining industry, particularly in scenarios where available information for risk analysis may be vague or incomplete.