Gelişim çağındaki taekwondocuların kilo ve boy kategorilerine göre organize edilen yarışmalardaki BMI ve başarı performanslarının karşılaştırılması
Comparison of BMI and success performances of adolescent taekwondo players in competitions organized in terms of weight and height categories
- Tez No: 817453
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÇATIKKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 10 farklı sıklette kilo kategorilerine göre dizayn edilen 2019 Dünya Taekwondo Şampiyonası ve 2019 Avrupa Taekwondo Başkanlık Kupası ile 10 farklı sıklette boy kategorilerine göre dizayn edilen 2020 Türkiye Uluslararası Taekwondo Açık Turnuvasındaki kız ve erkek müsabık taekvadocuların BMI ve turnuvalardaki başarılı olma durumlarının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, kilo kategorilerine göre gerçekleştirilen 2019 Dünya Taekwondo Şampiyonası ve 2019 Avrupa Taekwondo Başkanlık Kupası ile boy kategorilerine göre dizayn edilen 2020 Türkiye Uluslararası Taekwondo Açık Turnuvasında müsabakalara katılan 12-14 yaş aralığındaki kız ve erkek müsabık taekwondoculardan oluşmuştur. Müsabakalardan bir gün önce taekwondocuların boy ve kilo ölçümleri yapılmış ve BMI değerleri hesaplanmıştır. 2019 Dünya Taekwondo Şampiyonası ve 2019 Avrupa Taekwondo Başkanlık Kupasında kızlar; -29, -33, -37, -41, -44, -47, -51, -55, -59 ve +59 kg; erkekler ise -33, -37, -41, -45, -49, -53, -57, -61, -65 ve +65 kg sıkletlerinde müsabakalara katılmışlardır. 2020 Türkiye Uluslararası Taekwondo Açık Turnuvasında ise sıkletler, her bir kilo kategorilerine göre hesaplanan sağlıklı BMI değerlerine denk gelen boy kategori aralıkları gözönüne alınarak oluşturulmuştur. Buna göre kızlar; 144, 148, 152, 156, 160, 164, 168, 172, 176 ve +176 cm sıkletlerinde erkekler ise 148, 152, 156, 160, 164, 168, 172, 176, 180 ve +180 cm sıkletlerinde müsabakalarda yer almışlardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to compare the BMI and success in tournaments of male and female taekwondo players in the 2019 World Taekwondo Championship and 2019 European Taekwondo President's Cup, designed according to weight categories in 10 different weights, and the 2020 Turkey International Taekwondo Open Tournament, designed according to height categories in 10 different heights. Methods: This study consisted of male and female taekwondo players between the ages of 12 and 14 who participated in the 2019 World Taekwondo Championship and 2019 European Taekwondo President's Cup, designed according to weight categories, and the 2020 Turkey International Taekwondo Open Tournament, designed according to height categories. One day before the competitions, the height and weight measurements were made and BMI values were calculated. At the 2019 World Taekwondo Championships and the 2019 European Taekwondo President's Cup, girls participated in -29, -33, -37, -41, -44, -47, -51, -55, -59, +59 kg weights and men participated in the -33, -37, -41, -45, -49, -53, -57, -61, -65, +65 kg weights. At the 2020 Turkey International Taekwondo Open Tournament, the heights were created considering height category ranges corresponding to the healthy BMI values calculated according to each weight category. Accordingly, girls participated in the competitions in 144, 148, 152, 156, 160, 164, 168, 172, 176 , +176 cm heights and men participated in the 148, 152, 156, 160, 164, 168, 172, 176, 180, +180 cm heights.