Blok zinciri teknolojisinin sağlık veri güvenliği kapsamında çok kriterli karar verme yöntemi ile değerlendirilmesi: Bir özel hastane örneği
  1. Tez No: 817479
  2. Yazar: TUĞÇE İNCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sağlık sektöründe teknolojik açıdan birçok yenilik yaşanmaktadır. Bu yeniliklerin önemli bir bölümünü bilişim teknolojileri oluşturmaktadır. Bilgi teknolojileri birçok soruna çözüm sağlarken aynı zamanda işleyişi kolaylaştırmakta ve kurum içerisinde bilgi alışverişini hızlandırarak sağlık hizmetinin etkinliğini ve verimliliğini artırmaktadır. Günümüzde blok zinciri teknolojisi, sağlık sektöründe kullanımı yaygınlaşmaya başlayan yeni bir teknolojidir. Bilgiye güvenli ve şeffaf bir erişim kolaylığı sunması hasta ve kurum arasındaki veri akışını güvenli şekilde sağlamaktadır. Bu sebeple bu tez çalışması bir sağlık kurumunda veri güvenliğini sağlamada blok zinciri teknolojisini kullanmanın sağlayacağı potansiyel faydaları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Veri toplama tekniği olarak anket formu kullanılmıştır. Bu çalışmada; evren, Medicana International Ankara Hastanesi çalışanlarını kapsamaktadır. Veri analizinde Excel 2016 programı kullanılmıştır. Çalışma sonucunda önem düzeyi en yüksek kriter“Gizlilik”olduğu ve veri güvenliği kapsamında blok zinciri teknolojisinin en yüksek fayda sağlayacağı güvenlik tedbiri“Kötücül İşlemleri Engelleme”tedbirinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are a lot of technological innovations in the health sector. Information technologies form an important part of these innovations. While information technologies lay out solutions to many problems, they also ease the operation and increase the efficiency and productivity of health services by accelerating the information exchange within the institution. Today, blockchain technology is a new technology that has become commonly used in the health sector. The ease of secure and transparent access to information provides safe data flow between the patient and the organization. Therefore, this thesis study aims to disclose the potential benefits of using blockchain technology in providing data security in a healthcare institution. A questionnaire was used as a data collection technique. In this study, the population includes working at Medicana International Ankara Hospital. Excel 2016 program was used in data analysis. As a result of the study, it was concluded that the criterion with the highest level of importance is“Privacy”and the security measure that blockchain technology will provide the highest benefit within the scope of data security is the Malicious Transaction Blocking measure.