Üçüncü parti lojistik endüstrisinde lojistik hizmet kalitesi ilişkisel pazarlama ve ilişki gücünün müşteri memnuniyetine etkisi
The effect of logistics service quality, relational marketing and relationship power on customer satisfaction in the third party logistics industry
  1. Tez No: 817492
  2. Yazar: ZELİHA ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SEÇİL FETTAHLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dördüncü sanayi devrimi ve küreselleşmede yaşanan artışla birlikte işletmeler arası ilişkiler daha da önemli hale gelmiştir. Özellikle Tr63 bölgesi gibi ihracat hacmi yüksek olan bölgelerde küreselleşmenin avantajlarını yakalayabilmek adına, lojistik endüstrisinde işletmeler arası ilişkilerin incelenmesi gerekmektedir. Bu gereklilikten yola çıkılarak, araştırmada üçüncü parti lojistik endüstrisinde işletmeler arası bağlamda, lojistik hizmet kalitesi, ilişkisel pazarlama, ilişki gücü ve müşteri memnuniyeti kavramlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Amaç doğrultusunda, Tr63 bölgesinde 2021-2022 yılı ISO 500 listesine giren firmalar araştırma evreni olarak belirlenmiştir. Araştırmada örneklem seçilmemiş ve tam sayım yolu ile Tr63 bölgesinde 2021-2022 yılı ISO 500 listesine giren yirmi dört firmanın lojistik yöneticilerine anket uygulanmıştır. Anket uygulaması sonucu elde edilen veriler, SPSS 27.0 (Statistical Package for the Social Sciences) ve Process makro paket programları aracılığıyla analize tâbî tutulmuştur. Araştırma kapsamında; frekans analizi, KMO ve Barlett testi, Faktör Analizi, Bağımsız-örneklemler T Testi, Tek-Yönlü Varyans analizi; aracılık etki analizleri için ise process makra programı ile regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmanın temel amacı doğrultusunda gerçekleştirilen analizlerde, incelenen değişkenlerin aracılık etkilerine ilişkin, ilişki gücünün müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisine lojistik hizmet kalitesinin aracılık ettiği bulgusu ve ilişki gücünün müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisine ilişkisel pazarlamanın aracılık ettiği bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the fourth industrial revolution and the increase in globalization, relations between businesses have become even more important. In order to catch the advantages of globalization, especially in regions with high export volume such as the Tr63 region, the relations between enterprises in the logistics industry should be examined. Based on this requirement, it is aimed to examine the concepts of logistics service quality, relationship marketing, relationship strength and customer satisfaction in the inter-business context in the third party logistics industry. In line with the purpose, companies that entered the ISO 500 list for 2021-2022 in the Tr63 region were determined as the research universe. The sample was not selected in the research, and a questionnaire was applied to the logistics managers of twenty-four companies that entered the ISO 500 list for the year 2021-2022 in the Tr63 region by way of a complete census. The data obtained as a result of the survey application were analyzed through SPSS 27.0 (Statistical Package for the Social Sciences) and Process macro package programs. In the scope of the research; frequency analysis, KMO and Barlett test, Factor Analysis, Independent-samples T Test, One-Way Analysis of Variance; For mediation effect analysis, regression analyzes were performed with the process macro program. In the analyzes carried out in line with the main purpose of the research, the finding that the effect of relationship strength on customer satisfaction is mediated by logistics service quality and the effect of relationship strength on customer satisfaction is mediated by relationship marketing.