Çizgi filmde tekinsiz mekanlar: 'Nevrakodil' çizgi film uygulaması
Warp spaces in cartoon films: A film project 'Nevracroc'
- Tez No: 817497
- Danışmanlar: PROF. HİKMET SOFUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çizgi Film (Animasyon) Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tekinsizlik kavramı psikanalizle beraber birçok düşünür, felsefeci, psikolog, mimar tarafından incelenmiştir. Hızlı kentleşme ile birlikte gündelik yaşamın hemen hemen her alanında etkisini gösteren tekinsizlik kavramı mekân ile de ilişkilendirilmeye başlanmıştır.“Mekânın Canlandırılması (Animated Space)”kitabının yazarı Telotte, Vidler'in tekinsiz mekân (warped space) kavramını çizgi filmler üzerinden ele almaktadır. Tekinsiz mekanların insan yaşamı üzerine etkileri çizgi filmin kendine özgü unsurları olan dönüşüm(metamorfoz) ve abartı gibi tekniklerle kullanılarak, izleyiciye açık bir şekilde aktarılabileceği görülmektedir. Çizgi film alanında Koji Yamamura tarafından üretilen“Bir Köy Doktoru (Inaka Isha)”adlı kısa çizgi film ve Alberto Mielgo tarafından yönetilen“Tanık (The Witness)”örnekleri tekinsiz mekân ile ilişkilendirilerek açıklanmaktadır. Bu örneklerde, karakterlerin mekân içerisinde yaşadıkları duygular ve mekânın karakterler üzerine etkileri,“tekinsiz mekân”kavramı üzerinden analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of the uncanny has been studied by many thinkers, philosophers, psychologists and architects along with psychoanalysis. With rapid urbanization, the concept of the uncanny, which affects almost every aspect of daily life, has been associated with space. Telotte, the author of the book“Animated Space”, deals with Vidler's warped space concept through cartoon films. It is seen that the effects of warped space on human life can be clearly conveyed to the audience by using techniques such as transformation (metamorphosis) and exaggeration, which are the unique elements of cartoon film. In the field of cartoon film, the examples of short film“A Country Doctor (Inaka Isha)”produced by Koji Yamamura and“The Witness”directed by Alberto Mielgo are explained by being associated with warped space. In these examples, the emotions experienced by the characters in space and the effects of the spaces on the characters are analyzed through the concept of warped space.