Türk Ceza Kanununda yer alan uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu TCK m. 188
Manufacturing and trade of drugs or stimulant substances in the Turkish Criminal Law TCK 188
- Tez No: 817506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ERCAN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsanlık tarihinden günümüze kadar saptanan uyuşturucu ve uyarıcı madde, ilk olarak hastalık önleyici ve ağrı kesici işlevleri ile kullanılmıştır. Fakat bu kullanım günden güne amacından sapmıştır. Bu durum uyuşturucu ve uyarıcı madde karşısında mücadeleyi gerektirmiştir. Uyuşturucu veya uyarıcı maddeler karşısında küresel olarak ülkeler, mücadele adına faaliyetler yürütmüştür. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de mücadele verilmektedir. Bu mücadele kapsamında birçok yasal ve idari düzenleme Türk iç hukukunda mevcuttur. Söz konusu düzenlemelerden birini Türk Ceza Kanunu'nun 188. maddesinde yer alan“Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti Suçu”oluşturmaktadır. Kanun hükmü kapsamında uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin ruhsatsız bir şekilde veya ruhsata aykırı bir şekilde imal, ithal ve ihraç edilmesinin yanında satılması, satın alınması, satışa arz edilmesi, nakledilmesi, depolanması, bulundurulması ya da başkalarına verilmesi yaptırım altına alınmıştır. Ayrıca uyuşturucu veya uyarıcı bir etkisi bulunmayan fakat uyuşturucu ve uyarıcı madde imalinde kullanılan hammaddelerin imal edilmesi ve ticareti de bu hususta yaptırım altına alınmıştır. Bu bağlamda çalışmada Türk Ceza Kanunu'nda uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin imal edilmesi ve ticareti kapsamında değerlendirilen suçlarla alakalı düzenlemelerin incelenmesi ve diğer ulusal ve uluslararası mevzuatlar ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The narcotic and stimulant substance, which has been found to be used from the history of humanity to the present, was first used with its anti-disease and pain reliever functions. However, this usage has deviated from its purpose day by day. This situation required intervention against drugs and stimulants. Globally, countries have carried out activities to combat drugs or stimulants. As in the whole world, a struggle is being waged in Turkey as well. There are many legal and administrative regulations in Turkish domestic law in the struggle. One of these regulations is the“Manufacturing and Trafficking of Drugs or Stimulant Substances”in Article 188 of the Turkish Penal Code. Within the scope of the law, the production, import and export of drugs or stimulants in an unlicensed or illegal manner, as well as their sale, purchase, offering for sale, transport, storage, possession or giving to others are sanctioned. In addition, the manufacture and trade of raw materials that do not have a narcotic or stimulant effect but are used in the manufacture of narcotic and stimulant substances are also sanctioned in this regard. In this context, it is aimed to examine the regulations related to the crimes evaluated within the scope of the manufacture and trade of narcotic or stimulant substances in the Turkish Penal Code and to evaluate them with other national and international legislation.