5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu (TCK 188)
The crime of manufacturing and trafficking in drugs or stimulant substances in the Turkish Penal Code No. 5237
- Tez No: 693396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAVAŞ ÖZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İnsanlık tarihinden bu yana varlığını devam ettiren uyuşturucu ve uyarıcı maddeler, zaman içerisinde farklı formlarda yinelenerek çeşitliliğini ve etkinliğini arttırmıştır. Biz de çalışmamızda; uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin neler olduğunu, bu maddelerin kişilerde ve toplumda yarattığı etkiyi, söz konusu maddelerin imal ve ticareti ve kötüye kullanımı ile ilgili imzalanan uluslararası sözleşmeleri, bu maddelere ilişkin mukayeseli hukukta yapılan kanunları ve TCK 188. madde çerçevesinde doktrindeki görüşler ve Yargıtay içtihatlarıyla birlikte incelenmiş bulunmaktayız. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde uyuşturucu veya uyarıcı madde kavramı, tanımı, çeşitleri; uyuşturucu ve uyarıcı maddelere etkin mücadele adına imzalanan uluslararası sözleşmeler, mukayeseli hukukta uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarına yer verilmiştir. İkinci bölümünde, 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile 765 sayılı mülga Türk Ceza Kanunda yer alan uyuşturucu veya uyarıcı maddelerle ilgili kanun hükümleri karşılaştırılmıştır ve TCK 188. madde suçun; hukuksal değer, maddi unsuru, manevi unsuru, suçun hukuka aykırılık unsuru ve nitelikli halleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise; suçun özel görünüş biçimleri, teşebbüs, iştirak ve içtima konuları, cezayı ortadan kaldıran ve cezayı azaltan etkin pişmanlık, yaptırım başlığı altında; cezalar, tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbiri uygulanması, müsadere, mahsup konuları, yaptırım kısmından sonra soruşturma ve kovuşturma, zamanaşımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drugs and stimulants, which have existed since the history of humanity, have been repeated in different forms over time, increasing their diversity and effectiveness. In our work; we studied what drugs and stimulants are, the effects of these substances on people and society, the international agreements signed on the manufacture, trade and abuse of these substances, the laws made in comparative law regarding these substances, the opinions in the doctrine within the framework of Article 188 of the TCK and the jurisprudence of the Supreme Court. The study consists of three parts. In the first part, the concept, definition and types of drugs or stimulants; international agreements signed on behalf of effective fight against drugs and stimulants, and crimes of drugs or stimulants in comparative law are included. In the second part, the provisions of the Turkish Penal Code No. 5237, which entered into force on 1 June 2005, and the provisions of the law on drugs or stimulants in the repealed Turkish Penal Code No. 765 are compared and Article 188 of the TCK; legal value, material element, moral element, illegality element of the crime and qualified cases were examined. In the third part; specific forms of crime, attempt, participation and meeting issues, effective repentance, which eliminates and reduces punishment, under the heading of sanctions; penalties, implementation of security measures against legal entities, confiscation, set-off issues, investigation and prosecution after the sanction part, statute of limitations are examined.