Açık ve uzaktan öğrenmede öğrenme analitiklerine dayalı ölçme-değerlendirme modellerinin geliştirilmesi
Development of assessment and evaluation models based on learning analytics in open and distance learning
  1. Tez No: 817512
  2. Yazar: GAMZE TUNA BÜYÜKKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER TOLGA KUMTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın amacı, açık ve uzaktan öğrenme ortamlarında öğrenme analitikleri kullanılarak öğrenenlerin öğrenme sürecindeki performansının değerlendirmeye dahil edildiği yeni ölçme-değerlendirme modellerinin oluşturulmasıdır. Bu çalışmada Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemine kayıtlı ve Anadolum eKampüs Öğrenme Yönetim Sistemini kullanan öğrenenlerden elde edilen veriler kullanılmıştır. Bu kapsamda çalışmada, öğrenenlerin akademik performans notları ve öğrenme yönetim sistemindeki etkileşimlerinden elde edilen veriler kullanılmıştır. İki aşamalı olarak yürütülen bu araştırmada ilk olarak akademik dönem başlangıcından ara sınav tarihine kadar gerçekleşen ÖYS verileri kullanılarak oluşturulan ölçme-değerlendirme modelleri ile hesaplanan notların, ara sınav notu yerine kullanılması amaçlanmıştır. İkinci aşamada ise akademik dönem başlangıcından dönem sonu sınavı tarihine kadar gerçekleşen ÖYS verileri kullanılarak süreç performansına dayalı yeni ölçme-değerlendirme modelleri oluşturulmuştur. Tüm bu aşamalarda modellerin oluşturulması amacıyla regresyon analizi yöntemlerinden genelleştirilmiş doğrusal model, doğrusal regresyon ve ridge regresyon kullanılmıştır. Bu çalışmada, ara değerlendirme ve dönem sonu değerlendirme aşamaları için uygulanan yöntemler arasından ridge regresyon yönteminin kullanımı daha etkili sonuç vermiştir. Çalışma kapsamında oluşturulan modellerde, en yüksek kat sayıya sahip değişkenler ara değerlendirme aşamasında sistem kullanımına yönelik değişkenler iken; dönem sonu değerlendirme aşamasında ise malzeme kullanımına yönelik değişkenler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to create new assessment-evaluation models in open and distance learning environments by using learning analytics in which learners' performance in the learning process is included in the evaluation. In this study, data obtained from learners enrolled in Anadolu University Open Education System and using Anadolum eKampüs Learning Management System were used. In this context, the data obtained from the learners' academic performance grades and their interactions in the learning management system were used in the study. In this research, which was carried out in two stages, firstly, it was aimed to use the grades calculated with the assessment-evaluation models created by using the LMS data from the beginning of the semester to the midterm exam date instead of the midterm exam grade. In the second stage, new assessment-evaluation models based on process performance were created using the LMS data from the beginning of the semester until the final exam date. In all these stages, generalised linear model, linear regression and ridge regression from regression analysis methods were used to create the models. In this study, the use of the ridge regression method among the methods applied for the mid-term and end-of-term evaluation phases yielded more effective results. In the models created within the scope of the study, the variables with the highest coefficients were determined as the variables related to system usage in the mid-term evaluation phase, while the variables related to material usage were determined as the variables related to material usage in the end-of-term evaluation phase.