Kurum kültürü ve şirketlerin değer tanımlarında sosyal inovasyon
Corporate culture and, social innovation in corporate value definitions
- Tez No: 817511
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH UZTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kurum kültürü, organizasyonların değerlerini, inançlarını ve iş yapış biçimlerini yansıtan, başarı ve stratejilerine yön veren önemli bir kavramdır. Günümüzde kurumların genel olarak müşteri odaklı, sürdürülebilirlik ve inovasyona önem veren, çalışanlarını, paydaşlarını destekleyen ve topluma değer katmayı hedefleyen bir kurumsal değerler sistemi benimsemeleri beklenmektedir. Bu kapsamda şirketlerin güncel inovasyon bakış açıları geliştirmeleri ve özellikle topluma katkı içeren uygulamalara yönelik yeni yeteneklerini kurumsallaştırması gerekmektedir. Toplumsal sorunları önemseyen, çevre, iklim değişikliği ve insan hakları gibi tüm dünyayı ilgilendiren konuları içselleştiren şirketler uzun vadeli rekabet ve sürdürülebilirlik açısından ön plana çıkmaktadır. Şirketlere bu stratejik bakışı kazandıran en önemli kavramlardan biri sosyal inovasyondur. Türkiye'de özellikle sanayi kuruluşlarının sosyal inovasyon kavramını bir değer ve kurum kültürü olarak benimsemesi topluma fayda sağlamasının yanı sıra değişen performans ölçütleri, yarının iş gücü, uzun vadeli rekabet ve sürdürülebilirlik için değerlidir. Bu çalışmanın genel amacı, şirketlerin değerler haritasında sosyal inovasyonun bir kurum kültürü ögesi olarak ne şekilde algılandığını incelemek ve kültür iletişimi yönetimi açısından bir model önerisi sunmaktır. Çalışmanın evreni İSO 2021 listesinde yer alan şirketler olup örneklem kurumsal değerlerini tanımlayan 64 şirketten oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Corporate culture is an important concept that reflects the values, beliefs, and way of doing business within organizations, guiding their success and strategies. Nowadays, companies are expected to embrace a corporate values system that is customer-oriented, sustainable, and innovative, while supporting their employees, stakeholders, and adding value to society. In this context, companies need to develop contemporary perspectives on innovation and institutionalize their new capabilities, particularly in relation to practices that contribute to society. Companies that prioritize social issues and internalize global concerns such as the environment, climate change, and human rights stand out in terms of long-term competitiveness and sustainability. One of the key concepts that enables companies to adopt this strategic outlook is social innovation. In Turkey, it is valuable for industrial organizations, in particular, to embrace this concept as a core value and part of their corporate culture, not only for the benefit it brings to society but also for the changing performance criteria, future workforce, long-term competitiveness, and sustainability. The general aim of this study is to examine how social innovation is perceived as a component of corporate culture within the value maps of companies and to propose a model for culture communication management. The population of the study consists of companies listed in the ISO 2021 list, with a sample comprising 64 companies that have defined their corporate values.