Yerel yönetimlerin çevre haklarının korunmasında rolü: Azerbaycan örneği
The role of local goverments in the protection of environmental rights: The case of Azerbaijan
  1. Tez No: 817518
  2. Yazar: CHİNGİZ NEYMATOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AÇMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, tüm dünyada küresel bir sorun olan çevre problemlerinin ortaya çıkma sebepleri, ona etki eden faktörler ve çevre hakkının korunmasındaki temel politikalar incelenmektedir. Özellikle Azerbaycan'da bağımsızlık sonrası kurulan yeni demokratik hükümet sisteminin ve yeniden yapılandırılan yerel yönetimlerin, ülke genelinde sosyal çevre hakkının korunmasındaki yeri, önemi ve uyguladıkları politikalar incelenmiştir. Bu çalışma, Azerbaycan'daki yerel yönetimlerin çevre hakkının korunması ve gelişiminde oluşturdukları kanunları ve politikaları araştırmayı amaçlamaktadır. Bunun için öncelikle, Azerbaycan'ın bağımsızlık sonrası Haydar Aliyev döneminde yerel yönetimlerin çevre hakkının korunmasındaki alınan ilk kararlar, yapılan ilk politikalar ve kanunlar anlatıldıktan sonra, yerel yönetimlerin hangi görev ve sorumluluklara sahip olduğu tespit edilerek, yerel yönetim birimlerinin yürüttüğü faaliyetler incelenmiş, tablo ve şekillerle sunulmuştur. Daha sonra İlham Aliyev dönemi ile birlikte gelişen yerel yönetimlerin çevre hakkının korunmasındaki rolü, kararları, kanunları ve politikaları incelenmiştir. Son olarak, var olan politikalardaki zayıflıklar göz önünde bulundurularak mevcut yerel yönetim sistemine, karar vericilere ve bu alanda gelecekte çalışma yapacak araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the causes of the emergence of environmental problems, which are a global problem all over the world, the factors affecting it and the basic policies for the protection of environmental rights are investigated. In particular, the importance, place and policies of the new democratic government system established after independence in Azerbaijan and the restructured local governments in protecting social environmental rights throughout the country were examined. This study investigates the laws and policies affecting the protection and development of environmental rights of local governments in Azerbaijan. For this purpose, first of all, in short, during the post-independence Heydar Aliyev period of Azerbaijan, the first decisions taken by local governments to protect environmental rights, the first policies and laws made, and then what duties and responsibilities they have, were determined, the activities carried out by local government units were examined and shown as a table / figure. Later, the role, decisions, laws and policies of local governments that developed with the Ilham Aliyev era in protecting environmental rights were examined. Subsequently, policy recommendations were made to the current local government system, decision makers and researchers who will work in this field in the future, taking into account the weaknesses in existing policies.