Hapis cezasının ve hapishanelerin geçmişten günümüze gelişimi
The development of imprisonment and prisons from the past to the present
  1. Tez No: 817519
  2. Yazar: TAHİR ENDER PARALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ERCAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, tez konusu olarak“hapis cezasının ve hapishanelerin geçmişten günümüze gelişimi”seçilmiştir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı modern anlamda hapishanelerin ortaya çıkmasıyla değişikliğe uğrayan hapis cezası anlayışının incelenmesidir. Çalışma kapsamında öncelikle ceza ve cezanın amaçları üzerinde durulmuştur. Daha sonra hapis cezasının tarihsel gelişimine batı hukukunda ve Türk hukukunda ayrım yapılarak yer verilmiştir. Bunlara ek olarak batı hukukundaki gelişim cezaevlerinin ortaya çıkmasından önceki dönem ve cezaevlerinin doğuşundan sonraki dönem şeklinde ayrılarak ele alınmıştır. Hapis cezasının tarihsel ilerlemesinden sonra günümüzdeki düzenden bahsedilerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları doğrultusunda hapis cezası irdelenmiştir. Sonraki bölümde hapishaneler hakkında istatiksel verilere yer verilip hapishanelere yöneltilen eleştiriler tartışılmıştır. Son bölümdeyse kadın hapishanelerinin farklı pratiklerinden ve ıslah edilebilirliğinden söz edilerek araştırmanın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,“The Development of Imprisonment and Prisons from the Past to the Present”were chosen as the thesis subject. In this direction, the aim of the research is to study the understanding of imprisonment which has changed with emergence of prisons in the modern sense. Within the scope of the study, firstly the purposes of punishment and punishment were emphasized. Later, the historical development of imprisonment was included with distinction in comparative law and Turkish law. In addition, development in comparative law has been divided into the period before the birth of prisons and the period after the birth of prisons. After the historical development of imprisonment, the current system was mentioned, imprisonment was examined in line with decisions of the European Court of Human Rights. In next section, statistical data about the prisons were given and the criticisms against the prisons were discussed. In the last part, a general evaluation of research is given by talking about the different practices of women's prisons and their improvement.