Teşebbüsün alıcılarına ayrımcılık yaparak hakim durumunu kötüye kullanması
Abuse by one or more undertakings of dominant position by discriminating buyers
- Tez No: 81754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. T. NURKUT İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET GÜL, İbrahim, Teşebbüsün Alıcılarına Ayrımcılık Yaparak Hakim Durumunu Kötüye Kullanması, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. T. Nurkut İNAN, XIU-133S. Bu tez çalışmasının amacı RKHK 'nın 6.maddesinin (b) bendiyle yasaklanan ayrımcılığın kapsamını belirlemektir. Diğer bir deyişle teşebbüsün, alıcılarına ayrımcılık yaparak hakim durumunu koniye kullanılmasının çerçevesini belirlemektir. Hakim durumda bulunan teşebbüsün, birbirini ikame edebilen alıcılara, birbirini ikame edebilen ilişkiler için farklı fiyat uygulaması, ürün satmayı veya temel kaynak faaliyetten yararlandırmayı reddetmesi ve farklı koşullar ileri sürmesi ayrımcılıktır. Farklı fiyat uygulamak, pazarı yapay biçimde bölerek aşın kar elde etmek veya alıcıları pazar dışına atmak veya kendine bağlamak amacıyla uygulanması durumunda fiyat ayrımcılığından bahsedilir. Doğrudan fiyat ayrımcılığı, pazarın yapay biçimde bölünerek farklı fiyat uygulanmasıdır. Dolaylı fiyat ayrımcılığı, görünüşte eşit fiyat uygulanıyor görünmesine karşılık etkilerinin faklı fiyat olması durumunda sözkonusudur. Dolaylı fiyat ayrımcılığı, indirim ve ödeme suretiyle yapılan fiyat ayrımcılığı olmak üzere ikiye ayrılır. İndirim suretiyle dolaylı fiyat ayrımcılığının başlıca örneği sadakat ve hedef indirimidir. Temel kaynak faaliyet, bir faaliyetten yararlanmaksızın diğer bir pazara girmenin mümkün olmaması durumunda sözkonusudur. Temel kaynak faaliyet sahibi teşebbüs, alıcıların tesadüfi veya sürekli olup olmamasına bakmaksızın ayrımcılığa sebebiyet vermeyecek biçimde temel kaynak faaliyetten yararlandırmak mecburiyetindedir. Buna karşılık temel kaynak faaliyet sahibi olmayan teşebbüs, sürekli alıcıları arasında ayrımcılığa sebebiyet vermeyecek biçimde ürün satmak mecburiyetindedir. Temel kaynak faaliyet sahibi olmayan teşebbüsün, sürekli alıcısına ürün satmaya devam etmesine karşılık tesadüfi oltasına ürün satmayı reddetmesi ayrımcılık değildir. Farklı koşullar ileri sürerek abalara ayrımcılık yapmak bazı oltalara külfetler getirerek diğer altolarla rekabette dezavantajlı konuma getirmek şeklinde olabileceği gibi bazı abalara fayda sağlanarak diğer oltalarla rekabette avantajlı konuma getirmek şeklinde de olabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY GÜL, İbrahim, Abuse by One or More Undertakings of Dominant Position by Discriminating Buyers, Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. T. Nurkut İNAN, XHI-133p. Purpose of this thesis is to determine the comprehensiveness of discrimination which is prohibited by clause (b) of article 6 of Turkish Competition Act It is discrimination that undertaking that is dominant position offers different price or conditions and refuses to supply or to benefit from essential facility for relations which substitute the others to buyers which substitute the others. Applying different price to earn excessive profit by separeting artificially one market from another market, or to throw buyers out of market, or to tie buyers is price discrimination. Applying different price to separete one market from another market is direct price discrimination. It is indirect price discrimination that the effect is different price which seems equal price. Indirect price discrimination can be diveded into by means of giving a discount or paying money. Loyalty and target discounts are major examples of indirect price discrimination by means bf giving a discount Essential facility is a facility without benefit from it cannot possible to access the other market Undertaking who have a essential facility must allow buyers who is occasional or contractualflong standing) to benefit from it on condition that it doesn't discriminate. Undertaking who doesn't have a essential facility must supply goods or services to buyers who is contractual on condition that it doesn't discriminate. It is not discrimination that undertaking who doesn't have a essential facility supply goods or service to contractual buyers but not to occasional buyers. It is discrimination by means of applying different conditons that undertaking who dominant position puts inconvenience to some buyers or gives benefit to some buyers. ş