Assessment of nurses' knowledge about diabetic foot care management in iraq
Irak'taki hemşirelerin diyabetik ayak bakımı yönetimine ilişkin bilgilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 817542
  2. Yazar: ARSHED NAHEDH ABBAS ALFOUDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJGAN ONARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Arka plan: Diyabetik ayak, diyabet hastaları için önemli bir endişe kaynağıdır ve sağlık çalışanlarının, özellikle de hemşirelerin karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir. Hemşireler diyabetik ayak bakımı ve tedavisinde olduğu kadar diyabetik ayak sorunları, koruyucu ayak bakımı ve ayak yaraları hakkında hastalara bilgi vermede de çok önemli bir rol oynamaktadır. Hemşireler, diyabet komplikasyonları gelişme riski taşıyan hastalarla sürekli etkileşim halindedir ve eğitim, diyabetik ayak komplikasyonlarını kontrol etmede en önemli faktördür. Dolayısıyla bu sorunu etkili bir şekilde ele alacak beceri ve uzmanlığa sahip olmaları gerekir. Amaç: Bu çalışmanın amacı Irak'ın Al-Diwaniyah şehrinde bulunan Al-Diwaniyah Eğitim Hastanesi hemşirelerinin diyabetik ayak bakımını yönetecek bilgilerini değerlendirmektir. Yöntem: Araştırmanın amaçlarına ulaşabilmek için tanımlayıcı, kesitsel bir çalışma, Irak'ta Al-Diwaniya Eğitim Hastanesi'nde görev yapan hemşireler üzerinde yapılmıştır. Çalışmanın örneklemine dair bazı dahil etme ve hariç tutma hususlarından sonra AL-Diwaniya Eğitim Hastanesindeki tüm hemşirelerin örneğini temsil edip büyüklüğü 298 (n = 298) olmaktadır. Veri toplama formu, demografik özellikler, mesleki özellikler, risk faktörleri alanları ve ayak muayenesi alanları olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Veri toplama, Nisan 2022 ile Temmuz 2022 arasında gerçekleşmiştir. Verileri tanımlamak için frekans, yüzde, maksimum ve minimum analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada hemşirelerin %44,3'ünün genç (18-25 yaş) grubunda oldukları saptanmıştır. Hemşirelerin %54,4'ü kadın ve %65,8'i evlidir. Hemşirelerin %44,3'ü lisans diplomasına sahipken, %2'si lisansüstü diplomaya sahiptir. Vardiyalı çalışma ile ilgili olarak, hemşirelerin çoğu (%59,1) gündüz vardiyasında çalışmaktadır. Araştırmada hemşirelerin %69,1'i hastalara diyabetik ayak konusunda eğitim vermekte, ancak %57'si hastalara diyabetik ayak muayenesi yapmamaktadır. Hemşirelerin %83,2'si diyabetik ayak bakımı konusunda, özellikle ayak muayenesi konusunda eğitim almak istediğini ifade etmiştir. Hemşirelerin risk faktörlerine ilişkin bilgi değerlendirmesine bakıldığında, soruları doğru yanıtlayan hemşire oranı %63,8'dir. Ayak muayenesi hakkında bilgi değerlendirmesi ile ilgili olarak, toplam yanıt verenlerin yaklaşık %53'ü doğru yanıt vermiştir. Sonuç: Bu çalışmanın bulguları, hemşirelerin diyabetik ayak bakımını etkili bir şekilde yönetmek için gerekli bilgilere sahip olmadığını göstermektedir. Hemşirelerin diyabetik hastalara daha iyi bakım verebilmeleri için eğitim kurslarına ve eğitim programlarına düzenli olarak katılmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Diabetic foot is a significant concern for diabetics, and it is one of the biggest challenges facing health care providers, particularly nurses. It is widely acknowledged that nurses play a crucial role in the care and treatment of diabetic feet, as well as in informinging patients about diabetic foot concerns, preventative foot care, and foot wounds. Nurses are constantly interacting with patients at risk of developing diabetes complications, and education is the most important factor in controlling diabetic foot complications, so they must have the skills and expertise to effectively address this issue. Objective: The aim of the study is to evaluate nurses' knowledge needed to manage diabetic foot care at Al-Diwaniyah Teaching Hospital in Al-Diwaniyah city / Iraq. Method: A descriptive, cross-sectional study was carried out in order to achieve the study's objectives. The current study was conducted on the nurses who were working at Al-Diwaniya Teaching Hospital in Iraq. Thev sample size was 298 (n = 298), which represents the representative sample of all nurses at AL-Diwaniya Teaching Hospital after some inclusion and exclusion considerations. Data collection form consisted of four domains, demographic characteristics, professional characteristics, risk factor, and foot examination. Data collection took place between April 2022 and July 2022. The data were analyzed using the statistical software. Frequencies, percentages, maximums, and minimums were used to describe the data Results: The study found that 44,3% of the nurses were young (18–25 years old). Concerning gender, the greater number of them were females and accounted for 54,4%. In relation to social status, the most were married, accounting for 65,8% of all nurses. While the level of education, 44,3 % of the nurses had diplomas while only 2% had postgraduate degree. Regarding the shift work, most (59.1%) of the nurses were working during the day. 69,1% of the nurses were educating patients about diabetic foot, and 57% of them did not perform diabetic foot exams for the patients. 83,2% of the nurses expressed a desire to be trained on diabetic foot care, particularly on foot examination. Regarding the knowledge assessment of the nurses about risk factors, the rate of nurses who answered the questions correctly was 63,8 %. Regarding the assessment of knowledge about foot examination, about 53 % of the total respondents were correct. Conclusions: This study's findings suggest that nurses lack essential knowledge for effectively managing diabetic foot care, which is also affected by substantial effects. It is recommended for nurses to regularly participate in training courses and educational programs in order to better care for diabetic patients