Çeşitlenmiş rekreasyonel aktivitelerin ve boş zaman eğitiminin etkileri
The effects of different recreational activities and leisure education
- Tez No: 817545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN MUNUSTURLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı; rekreasyonel aktivitelerin ve teorik boş zaman eğitiminin ortaöğretim çağı bireylerin öz yeterlilik, kaygı düzeyi ve mutluluk düzeyi üzerine etkisinin incelenmesidir. Ayrıca boş zaman eğitiminin bileşenleri olan 8 ayrı alt boyut üzerinde rekreasyonel aktivite ve boş zaman eğitiminin etkisi ortaya konmak istenmiştir. Çalışma, 2021 – 2022 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda eğitim almakta olan ortaöğretim düzeyi öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda bulunan bireyler rekreasyonel aktivite uygulama grubu, teorik boş zaman eğitimi katılım grubu ve hem uygulama hem teorik eğitim grubu olarak sınıflandırılmış kontrol grubu hiçbir etkinliğe katılmamıştır. Çalışma deneysel desende olup ön test-son test kontrol gruplu modelde yapılmıştır. Çalışma bulgularında 'öz yeterlilik' ve 'mutluluk düzeyi' değişken ortalamalarında deney grubu öğrencilerinin kontrol grubundaki öğrencilere göre pozitif yönde anlamlı farklılık oluşmuştur. Ayrıca deney grubunda bulunan öğrencilerin 'kaygı' düzeyleri kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı seviyede düşüş gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır. Çalışma bulgularında; rekreasyonel aktiviteye katılım sağlayan öğrencilerin ve teorik boş zaman eğitimlerine katılım sağlayan öğrencilerinin 'boş zaman eğitim' puanlarının tüm alt ve toplam puanları deney grubu lehine anlamlı farklılık göstermiştir. 'Boş zaman eğitimi' toplam puanında sadece teorik eğitime katılan öğrencilerin puanlarının aktivite katılım ve kontrol grubuna göre pozitif seviyede anlamlı farklılık gösterdiğine ulaşılmıştır. Sonuç olarak, tespit edilen bulgular kapsamında incelenen rekreasyonel aktivitenin öz yeterlilik, mutluluk, kaygı düzeyi, boş zaman eğitimi üzerine olumlu yönde etkisinin olduğu ve desteklediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bu kapsamda teorik boş zaman eğitiminin boş zaman eğitimi ve öz yeterlilik, mutluluk ve kaygı düzeyleri üzerine pozitif etkileri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; is to examine the effects of recreational activities and theoretical leisure education on the self-efficacy, anxiety level and happiness level of secondary school individuals. In addition, it was aimed to reveal the effect of recreational activity and leisure education on variables such as awareness, time management, social interaction skills, motivation and problem solving, which are components of leisure education. The study, was carried out with secondary school students studying in schools affiliated to Şanlıurfa Provincial Directorate of National Education in the 2021-2022 academic year. Individuals in the experimental group did not participate in any activity, and the control group, which was classified as recreational activity application group, theoretical leisure education participation group, and both application and theoretical training groups. The study was in experimental design and was carried out in a pretest-posttest control group model. In the findings of the study, there was a positive significant difference between the students in the experimental group and the students in the control group in the mean values of 'self-efficacy' and 'happiness level'. In addition, it was found that the 'anxiety' levels of the students in the experimental group decreased significantly compared to the students in the control group. In the study findings; All sub and total scores of 'leisure education' scores of students participating in recreational activities and students participating in theoretical leisure education differed significantly in favor of the experimental group. In the total score of 'leisure education', it was found that the scores of the students who only participated in the theoretical education showed a positive significant difference compared to the activity participation and control groups. As a result, it was concluded that the recreational activity, which was examined within the scope of the findings, had a positive effect on and supports self-efficacy, happiness, anxiety level, and leisure education. In addition, in this context, positive effects of theoretical leisure education on leisure education and self-efficacy, happiness and anxiety levels were determined.