Eğirdir Canada ve Yeşilada'nın sürdürülebilir turizm açısından irdelenmesi
Evaluation for sustainable tourism of Canada and Yesilada in Egirdir Lake
  1. Tez No: 472456
  2. Yazar: SARIYYA RAHIMBAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Göller ve kıyı alanları sahip olduğu doğal ve kültürel peyzaj özellikleri açısından her zaman cazibe merkezi olma potansiyelindedir. Bu potansiyelin değerlendirilmesi ile yöreye çevresel, sosyal ve ekonomik yönden önemli kazanımların sağlanması mümkündür. Ancak kıyı alanlarının kullanımına yönelik taleplerin artması, çeşitlenmesi ve özellikle geçmişten gelen kullanım tipleri ve karakteri nedeniyle kıyı alanlarının rasyonel ve amaca uygun kullanılması mümkün olamamaktadır. Kıyı alanlarında bütüncül planlama ve tasarım çalışmaları ile bu alanların mevcut değerlerini koruyarak orijinal kimliğine uygun yeniden görsel ve işlevsel amaçlarla kullanılması ve geliştirilmesi mümkün hale gelebilmektedir. Bu çalışma sürdürülebilir turizm kapsamında doğanın ve mevcut değerlerin zarar görmeyerek korunması önceliği ile rekreasyonel ve turistik alanlarda yapılan peyzaj düzenlemelerine dikkat çekmek adına oluşturulmuştur. Mevcut durum analizi için GZFT (SWOT) analizi, talep ve önerilerin belirlenmesi için ise anket çalışması uygulanmıştır. Anket çalışması sonucu elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Bu veriler doğrultusunda sürdürülebilir turizm konsepti ortaya konmuştur. Sonuç olarak; Canada ve Yeşilada turizm açısından Eğirdir için ulusal ve uluslararası öneme sahiptir. Konu ile ilgili yapılan analiz ve veri değerlendirmeleri sonucu alana yönelik stratejik hedef ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lakes and coastal areas always have the potential to be a center of attraction for their natural and cultural landscape features. With evaluation of this potential, it is possible to achieve considerable gains from environmental, social and economic aspects for region. However, it is not possible to use the coastal areas rationally and appropriately due to the increase, diversification and especially the usage types and characters from the past. It can become possible to use and develop with re-visual and functional purposes in accordance with the original identity by preserving the existing values of these areas with holistic planning and design works in the coastal areas. This study was designed to draw attention to the landscaping regulations in recreational and touristic areas, and priority is to protect the nature and the existing values without damage. SWOT analysis used for the analysis of current situation and questionnaire used for the determination of demands and proposals. The results of questionnaire were analyzed in the SPSS program. The concept of sustainable tourism has been revealed in the direction of these data. As a result; Canada and Yeshilada have national and international importance for Egirdir in terms of tourism. Strategic targets and recommendations are made after analysis and data evaluations about given issue.