Lise öğrencilerinde obezite ile önyargı ve benlik saygısı ilişkisi değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship with obesity and prejudice and self-respect in high school students
  1. Tez No: 817560
  2. Yazar: CANAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA SOHBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Obezite dünyada sık görülen sağlık sorunlarındandır. Prevalansı artmakla birlikte ön yargı ve ayrımcılık gibi tutumlarla düşük benlik saygısına sebep olmaktadır. Çalışma lise öğrencilerinde obezite, önyargı ve benlik saygısı ilişkisini değerlendirmek için yapılmıştır. Tanımlayıcı-kesitsel araştırmanın evrenini Eylül-Kasım 2021 tarihleri arasında Toki Köprülü Anadolu Lisesi ve Vehbi Güzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 9,10,11,12. sınıflarında okuyan 1731 öğrenci oluşturmuş, çalışmaya katılmak isteyen 1438 öğrenci (%83,07) örnekleme alınmıştır. Veriler tanıtıcı özellikler formu, Obezite Ön Yargı ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ile toplanmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS paket programı kullanılmıştır. Çalışmaya katılanların öğrencilerin %57,1'i kız, %80,9'unun geliri giderine denktir. BKİ sınıflandırmasında öğrencilerin %12,3'ü fazla kilolu ve %1,3'ü obezdir. Normal ağırlıktaki bireylerin %13,7'si kendini kilolu olarak değerlendirmektedir. Zayıf öğrencilerin %44,7'si yüksek benliklidir. Düşük benlikli öğrencilerin %60,2'si kız öğrencidir ve bu gruptakilerin %74,3'ü kilosundan memnun değildir. Kız öğrencilerin %67,1'ü ön yargılıdır. Kendini ön yargılı tanımlamayan %93,3 öğrencinin %98,3'ü obezlere karşı ön yargılıdır. Obez öğrencilerin %68,4'ü kilo aldığında kendine saygısının azalacağını düşünmektedir. Öğrencilerin %67,8'i kendini beğenmemektedir. BKİ ile ön yargı arasında istatistiksel anlamlılık yoktur (p>0,05). Öğrencilerin obezite ön yargı sınıflamasına göre okuduğu sınıf, BKİ, yaş, gelir, benlik saygısı arasında istatistiksel açıdan önemli fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is one of the most common health problems in the world. Although its prevalence is increasing, it causes low self-esteem with attitudes such as prejudice and discrimination. This study was conducted to evaluate the relationship between obesity and prejudice and self-esteem in high school students. The population of this descriptive and cross-sectional study consisted of 1731 students studying at the 9th, 10th, 11th and 12th grades of Toki Köprülü Anadolu Lisesi ve Vehbi Güzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi between September and November 2021, and 1438 students (83.07%) who wanted to participate in the study were sampled. Data were collected with descriptive features form, Obesity Bias and Rosenberg Self-Esteem Scale. Also for statistical analysis SPSS package program was used. In this study 57.1% of the participants are female students and expenses of the 80.9% students are equal to their income. In the BMI classification of the students, 12.3% are overweight and 1.3% are obese. As a result 13.7% of normal weight people consider themselves as overweight. In addition 44.7% of weak students have low self characteristics also 60.2% of the low-self students are female students and 74.3% of the students in this group are not satisfied with their weight. Moreover 67.1% of female students are prejudiced. Students who do not define themselves as prejudiced (98.3%) are prejudiced against obese (98.3% of the 93.3%). That fact 68.4% of obese students think that their self-esteem will decrease when they gain weight. According to statistical data 67.8% of the students do not like themselves. There was no statistical significance between BMI and obesity bias (p>0.05). Also there is no statistically significant difference was found between the students' grade, BMI, age, income, and self-esteem according to the obesity bias classification.