Organize sanayi bölgesinde çalışan çocuk işçilerin çalışma koşulları ile sağlıklı yaşam tarzı davranışlarının belirlenmesi
Determination of working conditions and healthy lifestyle behavior of child workers working in the organized industrial zone
  1. Tez No: 817567
  2. Yazar: ABDULLAH TANIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA SOHBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Public Health, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çocuk işçiliği, düşük ücretli ve tehlikeli istihdam koşullarında çalışmak zorunda kalan 18 yaşın altındaki çocukların yaygın bir sorunudur. Bu çalışma, Gaziantep Küsget Organize Sanayi Bölgesi'nde çalışan çocuk işçilerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını araştırmak amacıyla planlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 34 soruluk tanımlayıcı anket formu, Genel Sağlık Anketi (GSA-12) ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II (SYBDÖ-II) kullanılmıştır. Araştırmaya katılan çalışan çocuk işçilerin %100'ü erkektir. Çocuk işçilerin %81,4'ü 15-18 yaşları arasında, %36,4'ü ortaokul mezunu, %31,3'ü liseye %12,2'si ilköğretime %4,9'u çıraklık eğitim lisesine devam etmektedir. Çocuk işçilerin %87,1'i otomotiv, %12,9'u diğer sektörlerde çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Child labor is a common problem for children under the age of 18 who are forced to work in low-paid and dangerous employment conditions. This study was planned to investigate the healthy lifestyle behaviors of child workers working in Gaziantep Küsget Organized Industrial Zone. Descriptive questionnaire with 34 questions, General Health Questionnaire (GHQ-12) and Healthy Lifestyle Behaviors Scale-II (HLBS-II) were used as data collection tools in the study. 100% of the child workers participating in the research are male. 81.4% of child workers are between the ages of 15-18, 36.4% are secondary school graduates, 12.2% attend primary education, 4.9% attend apprenticeship high school, 31.3% continues high school. 87.1% of child workers work in automotive and 12.9% in other sectors.