Premenopozda kadınlara verilen beslenme eğitiminin kendine güven algısı, yaşam kalitesi ve menopoz semptomlarına etkisi
The effect of nutrition training god given to women in premenoposis, the living quality and the effective to menopoz symptoms
- Tez No: 817566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA SOHBET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET PREMENOPOZDA KADINLARA VERİLEN BESLENME EĞİTİMİNİN KENDİNE GÜVEN ALGISI, YAŞAM KALİTESİ VE MENOPOZ SEMPTOMLARINA ETKİSİ Tuba BEDİROĞLU Yüksek Lisans Tezi, Hemşirelik Anabilim Dalı Halk Sağlığı Hemşireliği Programı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Rabia SOHBET Temmuz, 2023, 61 sayfa Araştırma premenopoz sendromlu kadınlara verilen beslenme eğitimi ile menopoz semptomları, kendine güven algısı ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırma 01 Kasım 2021–31 Aralık 2021 tarihleri arasında Kilis ilinde bulunan iki Aile Sağlığı Merkezinde yürütülmüştür. Bu çalışma ön/son test kontrol gruplu gerçek deneme modeli yapılmıştır. Kadınlar deney/kontrol gruplarına randomize atanmıştır. Araştırma kriterlerine uyan deney grubu 70, kontrol grubu 70 kadın ile tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında, tanıtıcı özellikler ve premenopozlu kadınların Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği(MSDÖ) ve Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği(MÖYKÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi, ki-kare, ANOVA testleri kullanılmıştır. Araştırmanın yürütülebilmesi için etik ve kurum izni alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF NUTRITION TRAINING GOD GIVEN TO WOMEN IN PREMENOPOSIS, THE LIVING QUALITY AND THE EFFECTIVE TO MENOPOZ SYMPTOMS Tuba BEDİROĞLU Master's Thesis, Deparment of Nursing, Public Health Nursing Program Supervisor: Doç. Dr. Rabia SOHBET July 2023, 61 Page The research was conducted with the aim of determining the effects of menopause symptoms, self-confidence and quality of life with nutritional education given to women with premenopausal syndrome. The research was conducted between 01 November 2021 – 31 December 2021 in two Family Health Centers in the province of Kilis. This study was done as a real trial model with pre-test post-test control group. Women are assigned to experiment and control groups randomized. The test group that meets the research criteria is completed with 70 women and the control group with 70 women. In collecting data, the Diagnostic features and Menopause Symptoms Evaluation Scale, Self-Confidence Inventory and Menopause Specific Quality of Life Scale were used. T test, chi-square, ANOVA tests were used in dependent and independent groups in the evaluation of data. Ethics and institution permission have been obtained in order to conduct the research.