Müzik eğitiminin, dil ve konuşma terapisi öğrencilerinin ses bozukluklarını değerlendirme becerilerine yönelik etkileri: Karma yöntem çalışması
The effects of music education on voice disorder assessment skills of speech and language therapy students: Mixed methods study
- Tez No: 817581
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ses bozukluklarına yönelik olarak uygulanan ses terapileri dil ve konuşma terapisi disiplininin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Ses terapisi yöntemlerinin birçoğunun uygulanma protokolü belirli düzeyde müzik bilgisi içermektedir. Ayrıca dil ve konuşma terapisi eğitim süreci içerisinde ses bozukluklarının tedavisine yönelik müzik eğitiminin yer almamasının başka birtakım sorunlara da yol açtığı değerlendirilmektedir. Bu nedenle dil ve konuşma terapisi eğitim süreci içerisine belirli amaca yönelik müzik eğitiminin dahil edilmesinin öğrenciler açısından faydalı olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı verilen müzik eğitiminin dil ve konuşma terapisi bölümü dördüncü sınıf öğrencilerinin ses bozukluklarını değerlendirme becerileri üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Araştırma Üsküdar Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü dördüncü sınıf öğrencilerinden dahil edilme kriterlerine göre oluşturulan çalışma (N=10) ve kontrol (N=10) grubu olmak üzere toplam 20 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı yakınsayan paralel karma araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışma grubuna bir dönem boyunca haftada iki saat olmak üzere belirli amaca yönelik müzik eğitimi verilmiştir. Nicel değerlendirme kapsamında müzik eğitimi öncesi ve sonrasında katılımcıların müzik bilgisini değerlendirmek amacı ile 20 soruluk bir test uygulanmıştır. Ayrıca bir VAS skalası ile ses bozukluklarını değerlendirme konusunda öz yeterliliklerini değerlendirmeleri istenmiştir. Daha sonra CAPE-V protokolüne uygun olarak kayıt altına alınan 10 adet patolojik ses örneği dinletilerek CAPE-V testi ile algısal değerlendirme yapmaları istenmiş ve son olarak ta kendi seslerini VHI ile değerlendirmeleri istenmiştir. Nitel değerlendirme kapsamında çalışma grubu öğrencileriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler, gözlemler ve algısal değerlendirdikleri patolojik seslerin sözel ifadelerle tanımını içeren dokümanlar aracılığıyla elde edilen verilerin içerik analizi yapılmış ve öğrencilerin müzik eğitimi hakkındaki deneyimleri keşfedilmiştir. Araştırma sonucunda nicel değerlendirme parametrelerinden Müzik Bilgisi Testi ve VAS değişkenlerinde çalışma grubu için istatistiksel olarak anlamlı değişim tespit edilmiş, CAPE-V ve VHI değişkenlerinde ise istatistiksel olarak anlamlı bir değişim tespit edilmemiştir. Nitel bulgulara bakıldığında ise dil ve konuşma terapisine yönelik müzik eğitiminin çalışma grubunun ses bozukluklarını değerlendirme ve terapisinde olumlu yönde etkileri olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, belirli amaca yönelik müzik eğitiminin dil ve konuşma terapisi öğrencilerinin ses bozukluklarını değerlendirme becerilerine pozitif yönde katkı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Voice therapies applied for voice disorders constitute an important part of the speech and language therapy discipline. The application protocol of many of the voice therapy methods includes a certain level of musical knowledge. In addition, it is considered that absence of music education for treatment of voice disorders in speech and language and speech therapy education process causes some other problems. For these reasons, it is thought that it would be beneficial for students to include purposeful music education in the speech and language therapy education process. The aim of this study was to investigate the effects of the given music education on voice disorders assessment skills of fourth year speech and language therapy students. The research was carried out with a total of 20 students, including the study (N=10) and control (N=10) group, which was formed according to the inclusion criteria among fourth year students of Üsküdar University Speech and Language Therapy Department. In the research, convergent parallel mixed research design, in which quantitative and qualitative methods are used together, was used. Music education was given to the study group for two hours a week for one semester. Within the scope of quantitative evaluation, a 20-question test was applied to evaluate the music knowledge of the participants before and after the music education. They were also asked to evaluate their self-efficacy in assessing voice disorders with a VAS scale. Then, 10 pathological voice samples recorded in accordance with the CAPE-V protocol were listened to, and they were asked to make a perceptual evaluation with the CAPE-V test, and finally, they were asked to evaluate their own voices with VHI. Within the scope of the qualitative evaluation, the content analysis of the data obtained through semi-structured interviews with the study group students, observations and documents containing the definition of the pathological sounds they perceptually evaluated with verbal expressions was made and the experiences of the students on music education were discovered. As a result of the research, a statistically significant change was found for the study group in the music knowledge test and VAS variables, but no statistically significant change was detected in the CAPE-V and VHI variables. Looking at the qualitative findings, it was determined that music education for speech and language therapy had positive effects on the evaluation and therapy of voice disorders of the study group. As a result, it was determined that purposeful music education contributed positively to voice disorders assessment skills of speech and language therapy students.