Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları ve Çocuk ve Ergen psikiyatristlerinin dil ve konuşma terapisi mesleğine yönelik farkındalık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of awareness levels of Child Health and Diseases Specialists and Child and Adolescent Psychiatrists for language and speech therapy profession
  1. Tez No: 817586
  2. Yazar: ÇAĞLA NUR DOĞRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARAL YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Linguistics, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dil ve konuşma bozukluğu yaşayan çocukların fark edilmesinde çocukları ilk gözlemleyen meslek gruplarından olan çocuk sağlığı hastalıkları uzmanları ile çocuk ve ergen psikiyatristlerinin önemi çok büyüktür. Bu çalışmada bu hekimlerin dil ve konuşma terapisi mesleği ve dil konuşma bozukluklarına yönelik farkındalık ve bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yaşları 29-66 arasında değişen, 51'i çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı ve 50'si çocuk ve ergen psikiyatristi olan toplam 101 hekime 42 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Katılımcı hekimlerin ankete verdikleri yanıtlar betimsel ve karşılaştırmalı istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Anketin bulgularına göre genel olarak dil ve konuşma terapisi mesleğinin farkındalık düzeylerinin yüksek olduğu, dil ve konuşma bozukluklarına yönelik bilgi düzeylerinin yaş, cinsiyet ve hizmet yıllarına göre farklılık göstermediğine ulaşılmıştır. Sonuç olarak hekimlerin dil ve konuşma terapisi mesleğini bildiği, hasta yönlendirdikleri ancak mesleğin çalışma alanlarında, çalıştıkları yaş gruplarında ve dil ve konuşma bozuklukları ile ilgili bilgilerinde birtakım yetersizlikler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pediatricians and child and adolescent psychiatrists, who are one of the first professional groups to observe children, are very important in recognising children with speech and language disorders. In this study, it was aimed to determine the awareness and knowledge levels of these physicians about the speech and language therapy profession and disorders. For this purpose, a questionnaire consisting of 42 questions was applied to a total of 101 physicians aged between 29-66 years, 51 of whom were paediatricians and 50 of whom were child and adolescent psychiatrists. The responses of the participating physicians to the questionnaire were analysed using descriptive and comparative statistical methods. According to the findings of the questionnaire, it was found that the level of awareness of the speech and language therapy profession was high in general, and the level of knowledge about speech and language disorders did not differ according to age, gender and years of service. As a result, it was determined that physicians are aware of the speech and language therapy profession, they refer patients, but there are some inadequacies in the working areas of the profession, the age groups they work in and their knowledge about speech and language disorders.