Major depresif bozukluk tanılı intihar girişimi olan ve olmayan ergenlerde erken dönem uyum bozucu şemaların ve ebeveyne-akranlara bağlanma ilişkilerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Evaluation and comparison of early maladaptive schemas and attachment relationships to parents and peers in adolescents diagnosed with major depressi̇ve disorder wi̇th and without sui̇ci̇de attempts
- Tez No: 916182
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYHAN CÖNGÖLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Major Depresif Bozukluk tanısı olup intihar girişimi olan ve olmayan ergenler arasında erken dönem uyum bozucu şemalar ve ebeveyne-akranlara bağlanma ilişkisinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran, 13-16 yaş aralığında, komorbid psikiyatrik bozukluk eşlik etmeyen 55 tane intihar girişimi olan ve 55 tane intihar girişimi olmayan Majör Depresif Bozukluk tanılı ergen dahil edilmiştir. Psikiyatrik değerlendirme, çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından yapılmıştır. Araştırma sırasında DSM-5 tanı ölçütleri ve Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi–Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG–ŞY–T) kullanılmıştır. Hastalardan onam alındıktan sonra Sosyodemografik Veri Formu, Beck Depresyon Envanteri, Çocuk ve Genç Şema Ölçeği (ÇEŞÖT), Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Envanteri-Gözden Geçirilmiş Formu doldurtularak veriler elde edilmiştir. Bulgular: İntihar girişimi olan Major Depresif Bozukluk tanılı ergenlerde şema toplam puanları intihar girişimi olmayan ergenlere göre istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde fazla saptandı. Erken dönem uyum bozucu şemaların karşılaştırılmasında intihar girişimi olanlarda“kusurluluk/utanma”,“kuşkuculuk ve kötüye kullanılma”,“duygusal yoksunluk”,“başarısızlık”,“kendini onaylayamama”,“karamsarlık”şemaları intihar girişimi olmayan ergenlere göre anlamlı derecede yüksek saptandı. İntihar girişimi olan Major Depresif Bozukluk tanılı ergenin depresyon şiddet puanı intihar girişimi olmayanlara göre yüksek bulundu. Depresyon şiddeti yüksek olan ergenlerde şema toplam puanı depresyon şiddeti düşük olanlara göre anlamlı düzeyde yüksekti. Erken dönem uyum bozucu şemalar karşılaştırıldığında depresyon şiddet puanı yüksek olan ergenlerde“kusurluluk/utanma”,“kuşkuculuk ve kötüye kullanılma”,“duygusal yoksunluk”,“başarısızlık”,“haklılık/büyüklenmecilik”,“kendini onaylayamama”,“boyun eğicilik”,“onay arayıcılık”,“karamsarlık”şemaları depresyon şiddet puanı düşük olanlara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptandı. Major Depresif Bozukluk tanısı olup intihar girişimi olan ve olmayan ergenler arasında ebeveyne-akranlara bağlanma ilişkileri karşılaştırıldığında iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Sonuç: Major Depresif Bozukluk tanılı intihar girişimi olan ergenlerde erken dönem uyum bozucu şemaların intihar girişimi olmayan ergenlere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu verilerden yola çıkarak değerlendirme ve psikoterapötik müdahalelerde erken dönem uyum bozucu şemalar üzerinde çalışılmasının hastalığın sağaltımı ve nüksün önlenmesinde katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to evaluate and compare early maladaptive schemas and the attachment relationships to parents and peers among adolescents diagnosed with Major Depressive Disorder, with and without a history of suicide attempts. Materials and Methods: The study included 55 adolescents diagnosed with Major Depressive Disorder (MDD) who had a history of suicide attempts and 55 adolescents with MDD without a history of suicide attempts, all aged between 13 and 16, without any comorbid psychiatric disorders. Participants were recruited from the Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic of Gulhane Training and Research Hospital. Psychiatric evaluations were conducted by specialists in child and adolescent mental health and disorders. The study employed DSM-5 diagnostic criteria and the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children—Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) for diagnostic assessments. After obtaining informed consent, data were collected using a Sociodemographic Data Form, the Beck Depression Inventory, the Schema Questionnaire for Children and Adolescents (SQ-CA), and the Inventory of Parent and Peer Attachment—Revised Version (IPPA-R). Results: Adolescents diagnosed with Major Depressive Disorder (MDD) who had a history of suicide attempts demonstrated significantly higher total schema scores compared to those without suicide attempts. In the comparison of early maladaptive schemas, adolescents with suicide attempts exhibited significantly higher scores in the schemas of Defectiveness/Shame, Mistrust/Abuse, Emotional Deprivation, Failure, Self-Sacrifice, and Pessimism compared to those without suicide attempts. Additionally, the severity of depression scores was found to be higher in MDD adolescents with suicide attempts than in those without. Among adolescents with higher depression severity, the total schema scores were significantly elevated compared to those with lower depression severity. When early maladaptive schemas were compared based on depression severity, adolescents with higher depression scores had significantly higher levels in the schemas of Defectiveness/Shame, Mistrust/Abuse, Emotional Deprivation, Failure, Entitlement/Grandiosity, Self-Sacrifice, Subjugation, Approval Seeking, and Pessimism than those with lower depression scores. When comparing the attachment relationships to parents and peers between adolescents with MDD with and without suicide attempts, no statistically significant differences were observed between the two groups. Conclusion: Adolescents diagnosed with Major Depressive Disorder who have a history of suicide attempts were found to exhibit higher levels of early maladaptive schemas compared to those without suicide attempts. Based on these findings, it is suggested that focusing on early maladaptive schemas during assessment and psychotherapeutic interventions may contribute to the treatment of the disorder and help prevent relapse.