Türk Yabancılar Hukuku açısından doğrudan yabancı sermaye yatırımlarına ilişkin mevzuat
Regulation related with then direct foreign capital investments in terms of Turkish Law on foreigners
  1. Tez No: 81760
  2. Yazar: SEMRA ERDEN KANALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TUĞRUL ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
183 ÖZET Yabana Sermaye, bir ülkeye dış borçlanma veya yatırım yoluyla girmektedir. Yatırım yoluyla bir ülkeye giren yabancı sermaye, doğrudan doğruya yapılan yatırımlar ya da hisse senedi, tahvil, vs., satın almak suretiyle yapılan yatırımlar (portföy yatırımları) şeklindedir. Doğrudan yabancı sermaye yatırımında sermaye ile birlikte teknoloji, know-how, işletmecilik bilgisi de ülkeye gelmektedir. Doğrudan yatırımlar, sermaye ile birlikte işletmecilik bilgisini de beraberinde getirdiğinden özellikle II. Dünya Savaşından sonra önem kazanmaya başlamıştır. Özellikle 1950 yılından itibaren yabancı sermaye ülkemize çekilmek istenmiştir. Yabancı sermaye açısından liberal sayılabilecek hükümler 1954 yılında çıkarılan Yabancı Sermayeyi Teşvik Kanununda yer almıştır. Buna rağmen, politik, mali, ekonomik, istikrarsızlık, terör olayları, kâr transferlerindeki aksamalar gibi nedenlerle istenilen miktarda yatırım yapılamamıştır. 1980 sonrası, özellikle de son yıllarda yabancı sermayenin Türkiye'ye çekilmesi için daha büyük çaba gösterilmeye başlanmıştır. Anayasamızda kural olarak vatandaş ve yabancının eşit olduğu ilkesi benimsenmiş, 16. maddesinde temel hak ve hürriyetlerin yabancılar için milletlerarası hukuka uygun olarak kanunla sınırlandırılabileceği hükme bağlanmıştır. Yabancıların hak ve özgürlükleri Anayasamız dışında çeşitli kanunlarda da düzenlenmiştir. Ayrıca, Türk hukukunda yabancı yatırımın ticari olmayan risklere karşı korunması konusunda kanunlar yanında, milletlerarası sözleşmeler yolu ile güvence sağlanmıştır. YSTK, YSÇK ve YSÇK Hakkında Tebliğ, yabancı sermayeyi düzenleyen mevzuatın başında gelir. TPKKH 32 Sayılı Karar, Petrol Kanunu ve TuTeK'da da yabancı sermaye yatırımlarına ilişkin düzenlemeler yer almaktadır. Yabancı sermaye ile ilgili tüm izinler Müsteşarlık tarafından verilir. İzni alabilmek için maddi ve usuli belli şartların gerçekleşmesi gerekir. Yabancı sermaye şirketlerine tanınan teşvik tedbirleri, yatırım ve ihracat teşvikleridir. En son, 25.3.1998 tarihinde“Yatırımlarda Devlet Yardımları ve Yatırımları Teşvik Fonu Esasları Hakkında Karar”çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
184 SUMMARY The Foreign Capital enters a country via external borrowing or investment: The foreign capital entering the country via investment occurs as direct investments or as investments made by purchasing share bond, commercial bills, etc. (part folio investments) In direct foreign capital, technology, know-how management knowledge also enter into the country together with the capital. Direct investments started to gain importance especially after the World War II since they brought management knowledge together with the capital. Especially since 1950, it has been tried to cause the foreign capital to flow into the country. The provisions which can be counted as liberal in terms of the foreign capital take place in the foreign Capital Incentive Law, which was passed in the year of 1954. However, the required amount of Investment couldn't be made due to causes such as political, financial and economic instability, terrorist acts, delays in profit transfer. After 1980, especially in recent years, more effort began to be shown in order to attract the foreign capital into Turkey. In our constitution, the principle that the citizen and the foreigner are equal is adopted as a rule and in the 16th article that the fundamental rights and freedoms could be restricted legally for the foreigners in accordance with the International Law has been legalized as a provision. Apart from our Constitution, the rights and freedoms of foreigners have also been arranged in various laws. Besides, guaranty has been provided via the laws of Turkish legislation on the protection of the foreign investment against non-commercial risks and via international contracts. YSTK, YSÇK and Announcement on YSÇK come in the first place in the legislation that arranges the foreign investment. Arrangements on foreign capital investments also take place in TPKKH Resolution with the Number 32, Petrol Law and TuTeK. All the authorization on foreign capital is given by the undersecretary ship. In order to take the authorization certain material and procedural conditions should be provided. The Incentive precautions that are granted to foreign capital companies are the incentives of investment and export. Lastly on the date of 25.3.1998,“Resolution on Public Aid in Investments and the Principles of the Investment Incentive Fund”has been passed. «- « 1-Aİ4V