Doğrudan doğruya iflas yolu
The Direct way of bankuptcy
  1. Tez No: 81761
  2. Yazar: GÜLAY BEKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
110 ÖZET Doğrudan doğruya iflâs yolu, hukukumuzda düzenlenmiş bulunan cebri icranın bir çeşidi oian külli icra (iflâs) içerisinde yer alan ve belli şartların gerçekleşmesi halinde, iflâsa tabi borçlunun alacaklılarına ve bazen bizzat borçluya iflâs takibi sözkonusu olmadan yetkili ticaret mahkemesinden iflâs isteme yetkisi veren iflâs yoludur. Doğrudan doğruya iflâs yolu ile takip de, Türk Ticaret Kanunu gereğince tacir sayılanlar ve tacirler hakkındaki hükümlere tabi bulunanlar ile özel kanunlarına göre tacir olmadıkları halde iflâsa tabi bulundukları bildirilen gerçek ve tüzel kişiler hakkında mümkündür. İflâsa tabi kişiler için doğrudan doğruya iflâs sebepleri İİK'da ve bazı özel kanunlarla düzenlenmiş olup istisnai niteliktedir. Kanunların düzenlediği hallerden başka sebeplerle bir kimsenin doğrudan doğruya iflâsı istenemez. Çalışmamızda, İcra İflâs Kanunu'nun 177 inci ve 179 uncu maddelerindeki hallerden birinin varlığında veya Türk Ticaret Kanunu'nun 180/11 ve 182/1 inci madesine göre alacaklının önce icra dairesinde iflâs takibinde bulunmaksızın ve borçluya iflâs talebini içeren bir ödeme emri göndermeksizin doğruca ticaret mahkemesinden borçlunun doğrudan doğruya iflasını isteyebileceği, yine İcra İflâs Kanunu'nun 178/1,111 üncü maddesindeki koşulların gerçekleşmesi halinde borçlu herhangi bir iflâs takibi sözkonusu olmadan ticaret mahkemesinden doğrudan doğruya iflâsını isteyebileceği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
1 1 1 Summary The direct way of bankruptcy is a method of bankruptcy, included in the frame of the general execution (bankruptcy), which is one of the variants of the compulsory execution, put in order in our law and which is giving to the creditors of the debtor, who is subject to a bankruptcy and sometimes personally to the debtor the right to request from the authorized commercial court a bankruptcy without performing of any bankruptcy persecution. The execution through the method of direct bankruptcy is possible to be applied against those who, in accordance with the Turkish Commercial Law, are concerned to be merchants and those who are subject to the provisions, applied to the merchants as well as against those who are declared to be subject to bankruptcy although that according to the special laws they are not merchants. The causes for direct bankruptcy of the persons, subject to bankruptcy, are put in order in the Law on Execution and Bankruptcy and they have a character of exception. In our study we have investigated the cases when in the existence of one of the situations mentioned in the articles 177 and 179 of the Law on Execution and Bankruptcy or according to the articles 180/11 or 182/1 of the Turkish Commercial Law the creditor may request directly from the Commercial Court the direct bankruptcy of the debtor without execute first any execution in the Court Bailiff's Office and sending of any order of payment to the debtor, including the request for bankruptcy and the cases when, provided that the circumstances mentioned in the articles 187/1 and 178/111 of the Law on Execution and Bankruptcy are fulfilled the debtor may directly request from the Commercial Court his bankruptcy without performing of any bankruptcy execution. «WB«K*«££Î