Emniyet teşkilatı mensuplarında sporun içsel motivasyonve mental dayanıklılığa etkisi (Gaziantep ili örneği)
The effect of sports on internal motivation and mentalstamina in security forces (Gaziantep provincial example)
  1. Tez No: 817618
  2. Yazar: ÖMER AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, emniyet teşkilatı mensuplarında sporun içsel motivasyon ve mental dayanıklılığa etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapmakta olan emniyet mensupları, örneklem grubunu ise gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 100 (94 erkek, 6 kadın) emniyet mensubu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Pehlivan (2014) tarafından Türkçe'ye uyarlanarak geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yapılan“Sporda Mental Dayanıklılık Ölçeği”ile Dündar ve ark. (2007) tarafından geliştirilen“İçsel Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiş ve parametrik testler uygulanmıştır. Bağımsız değişkenler arasındaki farklılığın tespitinde independent samples t-testi ve One Way Anova analizlerinden, öntest-sontest karşılaştırmalarında paired samples t testinden yararlanılmış olup, bağımlı bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla pearson korelasyon analizinden yararlanılarak, sayısal veriler tablolar halinde yorumlanarak ve 0.05 anlamlılık düzeyinde incelenmiştir. Sonuç olarak; araştırma grubunun içsel motivasyon durumları oldukça yüksek bulunurken, mental dayanıklılıklarında güven alt boyutu oldukça yüksek bulunurken, bağlılık ve kontrol boyutları orta düzeyde belirlenmiştir. Araştırma grubunun öntest-sontest puanlarına bakıldığında, hem içsel motivasyonda hem de mental dayanıklılıklarında olumlu yönde anlamlı artışlar tespit edilmiştir. İçsel motivasyonda, erkeklerdeki artışın kadınlara oranla daha yüksek olduğu, lisans eğitimine sahip olanlardaki artışın lisansüstü olanlardan daha yüksek olduğu görülmüştür. Medeni durum açısından evli olanların mental dayanıklılıklarındaki artışın evliler yönünde anlamlı olduğu belirlenmiştir. Güven ve bağlılığın arttığı durumlarda kontrolün azaldığı, içsel motivasyonun arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of sports on internal motivation and mental resilience in law enforcement personnel. The universe of the research consists of police officers working within the Gaziantep Provincial Police Department, and the sample group consists of 100 (94 men, 6 women) police officers selected on a voluntary basis. As a data collection tool in the research; Dundar et al. (2007)“Intrinsic Motivation Scale”was used. SPSS 22.0 program was used in the analysis of the data. It was determined that the data showed normal distribution and parametric tests were applied. Independent samples t-test and One Way Anova analyzes were used to determine the difference between independent variables, and paired samples t-test was used in pretest-posttest comparisons. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between dependent independent variables, and numerical data were interpreted in tables and analyzed at a significance level of 0.05. In conclusion; While the internal motivation levels of the research group were found to be quite high, the subdimension of trust in their mental toughness was found to be quite high, while the dimensions of commitment and control were determined at a medium level. Considering the pretest-posttest scores of the research group, positive significant increases were found in both intrinsic motivation and mental toughness. In intrinsic motivation, it was observed that the increase in men was higher than in women, and the increase in those with undergraduate education was higher than those with postgraduate education. In terms of marital status, it was determined that the increase in mental resilience of married people was significant in the direction of married people. It was concluded that when trust and commitment increase, control decreases and intrinsic motivation increases.